Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Ozan SuperApp reklamı
Ozan SuperApp reklamı

Sigorta Sektöründe Mevzuat Yeniden Düzenlenmeli

Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Fahri Altıngöz, pandemi gölgesi altında olmasına rağmen sigorta sektörünün 2020 yılını oldukça iyi rakamlarla tamamladığını ifade etti.

Türkiye ekonomisinin büyümesinde katma değer yaratan sigorta sektörü, pandeminin tüm sektörler üzerinde yaratmış olduğu olumsuz etkiye rağmen büyümesini sürdürüyor. Sigorta sektörünün var olan başarı grafiğine ivme kazandıracak etkinin ise kodifikasyon olduğunu belirten Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Fahri Altıngöz, “Sigorta sektörünün gelişimi açısından mevzuatın yeniden düzenlenerek, tek bir çatı kanun altında toplanması büyük önem arz ediyor. Sigortacılık mevzuatının tek ve kapsamlı bir metinde toplanması ve mevzuat hükümleri arasında koordinasyonun sağlanması amacıyla, tek bir kamu otoritesinin yetkili kılınması sektörün gelişimi adına doğru bir adım olacaktır” dedi.

Mevzuat tek çatı altında toplanmalı

1956 yılından bu yana sigortacılığın tek bir mevzuatta toplanmaya çalışıldığını ifade eden Fahri Altıngöz, “Sigorta koduna yönelik çalışmalar uzun yıllardır sürüyor. Ancak ne yazık ki halen son şekline kavuşmuş bir mevzuata sahip değiliz. Günümüzde sigortaya ilişkin yasal düzenlemeler pek çok kanuna yayılmış durumda. Tarım Bakanlığından Sağlık Bakanlığına, Çevre ve Maliye Bakanlığına kadar dağınık bir tablo söz konusu. Sigortacılık yasalarının yanı sıra tüketicinin korunması, kara yolları, afet, sivil havacılık, borçlar, SGK, medeni kanun, icra iflas gibi birçok kanundan besleniyoruz. Bu yüzden gecikmeler olabiliyor ve zamanında ihtiyaca cevap maalesef alınamıyor. Bu bir bariyer olarak duruyor sektörde. Bu anlamda mevzuatın düzenlenerek, tek çatı altında toplanması, sigortacılıkta iş süreçlerini hızlandıracak ve sektörün büyümesine pozitif etki edecek’’ diye konuştu.

Zorunlu sigortalarda düzenleme ihtiyacı

Sektörün büyümesi açısından zorunlu sigortaların da yeniden ele alınması gerektiğini savunan Fahri Altıngöz, şunları söyledi: “Toplumda ne yazık ki risk farkındalığı oldukça düşük. Sektör olarak toplumda sigorta bilincinin kazanımı için elimizden geleni yaparken, bu konuda kamu otoritesinin düzenlemelerini de hayati buluyorum. Zorunlu sigortalar konusunda kamusal anlamda birtakım düzenlemelerle, destekleyici adımların bir an önce atılması gerekiyor. Var olan zorunlu sigortalardaki sorunların ivedilikle düzeltilmesi ve siber sigorta gibi farkındalığın oldukça düşük ama riskin de bir o kadar büyük olduğu sigorta ürünlerinin, zorunlu sigorta kategorisine alınması gerekiyor. Özellikle Türkiye’de 3 milyonu aşkın KOBİ ekosisteminin bir siber uzmana sahip olmaması zincirleme siber saldırılara yol açıyor. Siber güvenlik sigortasının KOBİ’ler için zorunlu hale getirilmesi ve sistemsel altyapının buna uygun olarak yeniden oluşturulması büyük önem taşıyor.’’ 

İlgili Yazılar
Devamını oku

Enflasyonda düşüş ikinci yarıda

Gedik Yatırım, Türkiye ve dünya piyasalarını mercek altına alan 2021 Yılı Strateji Raporu’nu açıkladı. 2021 yılına girerken, Covid-19…