Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

İş Güvenliği Yapay Zekaya Emanet

Türk girişim şirketi Ayvos; yapay zeka, makine öğrenimi ve derin öğrenmeye dayalı görüntü işleme çözümlerini kullanarak Yapay Zeka Tabanlı İş Güvenliği Otomasyonu Projesi’ni hayata geçirdi.

İlk aşamada elektrik üretim ve dağıtım sektörü için özelleştirilen sistem sahada gerçekleşen elektrik kaynaklı kazaların büyük ölçüde önlenmesini amaçlıyor. Ayvos tarafından geliştirilen yapay zeka tabanlı gerçek zamanlı takip ve uyarı sistemi, olası iş kazalarını büyük oranda önleyerek insan hayatının korunmasını sağlıyor.

Yapılan araştırmalar, Türkiye’de iş kazalarına karşı çeşitli kanunlar ve uygulamalar devreye sokulsa da her yıl binlerce kişinin iş kazalarında yaralandığını veya maalesef hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor. İş güvenliği risklerinin sıklıkla görüldüğü elektrik üretim ve dağıtımı alanında ise elektrik kaynaklı meydana gelen kazaların %23’ünün izolasyon hatalarından, %20’sinin personelin enerji iletim hatlarıyla teması yüzünden, %12’sinin ise elektrik direkleri üzerinde veya yakınında oluşan kazalardan oluştuğu tespit edildi. İş güvenliğinin tam olarak sağlanmadığı ve kontrolün yapılamadığı koşullarda oluşan durumlar önemli ve üzüntü verici sonuçlara sebep olabiliyor.

Elektrikten kaynaklı iş kazaları en aza indirilebilir

Türk Ar-Ge girişim şirketi Ayvos geliştirdiği EWSAI (Electric Work Safety with Artificial Intelligence) Projesi kapsamında makine öğrenimi ve derin öğrenme tabanlı görüntü işleme altyapısıyla; trafo, pano, elektrik hattı alanlarında işlem öncesi ve sırasında personellerin kıyafet/ekipman uygunluğunun akıllı şekilde analizini yaparak uygun olmayan veya eksik ekipman/kıyafet tespiti yaparak anlık olarak amir pozisyondaki kişilere durum hakkında uyarı verilmesini sağlıyor.

EWSAI elektrik enerji dağıtım operasyonlarındaki iş güvenliği seviyesini; çalışma alanı insan varlığı tespiti (En az %95 doğruluk), uygun ekipman ve kıyafet varlığı tespiti (En az %90 doğruluk) ve elektrik hat, trafo, pano vb. çalışma alanı donanım tespiti (En az %90 doğruluk) gibi konularda oldukça yüksek doğruluk oranında sağlıyor.

Kontrol ve sistem maliyetleri düşüyor

Proje kapsamında web panel üzerinden yapılacak işin türü analiz edilip özel olarak eğitilmiş yapay zeka modeli ile iş yerindeki anomaliler tespit edilebiliyor. Bu sayede elektrik enerji dağıtım operasyonlarındaki iş güvenliği seviyesi yükseltilerek; yaralanma ve ölümlü kaza sayıları büyük ölçüde azaltmak, standart IP kameralar üzerinden özel sensöre gerek duyulmadan uygun maliyetle çözüm sağlamak ve bakım personellerinin kendilerini güvende hissettiği bir çalışma ortamı yaratılarak iş verimliliği seviyesinin yükseltmek hedefleniyor.EWSAI projesi iş güvenliği işletme mekanizmasındaki insan faktörünün otomatize etmesinden dolayı öncü bir proje olma özelliği taşıyor.

Farklı sektörlere de entegre edilerek uygulanabilecek olan bu proje ile iş güvenliği açıkları %90 oranında bir doğruluk payıyla tespit edebiliyor. Sahadan toplanan ham veriler ile modeller eğitildikçe başarı oranı daha da yükselerek yaşayan bir ekosistem gibi sürekli olarak sistemin kendisini daha da geliştireceği vurgulanıyor.

Ayvos Kurucu ve CEO’su Eray Hangül projenin ilk etapta iş güvenliği risklerinin sıklıkla görüldüğü elektrik üretim ve dağıtım alanında hayata geçirilmesinin aciliyet teşkil ettiğini belirterek “Elektrik dağıtım şirketleri genel olarak kurulu hatların rutin bakımlarını yapan ve herhangi bir arıza durumunda müdahale etmekle yükümlü olan şirketlerdir. Bu süreçte elektrik dağıtım şirketindeki yetkili personelin yapılacak işin türüne uygun olacak şekilde kıyafet ve ekipmanları doğru bir şekilde giymeleri büyük bir önem taşıyor. Personellerin uygun iş kıyafetini giymediği veya ekipmanı kullanmadığı durumlarda ciddi yaralanmalara ve hatta ölümlere yol açabilecek olaylar gerçekleşebiliyor. Bu kapsamda Ayvos olarak geliştirdiğimiz EWSAI Projesi ile iş güvenliği risklerinin sıklıkla görüldüğü alanlarda bu sorunu hem donanım hem de yazılım olarak uçtan uca bir çözüm sunan projemizle çözmeyi planlıyoruz. Proje kapsamında saha şartlarında operasyon maliyetini düşük tutacak, bakımı ve değişimi kolay ürünlerin tercih edilmesi müşterilerin duyabileceği sipariş sürecindeki belirsizlikleri ortadan kaldıracaktır.” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar