Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

“Cepte POS” kullanımında en yüksek artış “ev tekstil-mefruşat”ta

Ödeal’ın cep telefonlarını POS cihazına dönüştüren uygulaması “Cepte POS” kullanımı, pandeminin etkisiyle geçen ilk 9 ayda, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 255 ile en çok “ev tekstil ve mefruşat” alanında arttı. 

Cepte POS’da yeni üye işyeri en çok artan sektör, yüzde 146 ile “pet shop” oldu. Yazarkasa POS’da ise, geçen senenin ilk 9 ayına göre işlem hacmi en çok artan sektör, yüzde 550 artış ile “tüp ve su bayileri” oldu. Yazarkasa POS yeni işyeri artışında ise, yine “pet shop”, 2 işyerinden 30 işyerine çıkarak dikkat çekti. Veriler, ev merkezli sektörlerdeki artışla, pandeminin etkisini net bir şekilde ortaya koydu.

Türkiye’yi ‘Cepte POS’ ve “Yazarkasa POS” uygulamalarıyla tanıştırarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Ödeal, kendi çözüm ve uygulamaları üzerinden, ilk 9 ayda farklı sektörlerin performans bilgilerini paylaştı.

Geçen senenin 9 ayı ile karşılaştırmalı veriler, pandemi nedeniyle geçtiğimiz bu zorlu günlerde, ödeme sistemleri sektörüne ve genel ticarete de ayna tutuyor. 81 ilde 35 bini aşkın mikro işletme ve KOBİ statüsünde üyesi olan Ödeal’ın verileri, sektörel çeşitliliğin yanı sıra; bir anlamda Türkiye genelini yansıtması açısından da değerli.

Cepte POS’ta işlem hacminde en çok artış, “ev tekstil-mefruşat” alanında yaşandı

Firma tarafından yapılan açıklamada, Cepte POS’a üye firmalar üzerinden yapılan incelemede, yüzde 255 ile “ev tekstil-mefruşat” ve işlem hacmi en çok düşen sektör ise, yüzde 83 ile “otel-pansiyon-tatil köyü-kaplıca” oldu. İşlem hacmi en çok artan işletmelerde, ev tekstilini, yüzde 122 ile “yetkili ve teknik servisler” ve yüzde 105 ile “optik ve saatçiler” takip etti.

Cepte POS’ta yeni üye işyerinde en çok artış, “pet shop” alanında yaşandı

Cepte POS’ta, geçen senenin ilk 9 ayına göre yeni üye işyeri en çok artan sektör, yüzde 146ile “pet shop” ve en çok düşen alanlar ise, yüzde 75 iledernek-vakıf-sendikalar” ve “anahtar-çilingir” oldu. Yeni üye işyeri en çok artan işletmelerde, “pet shop” alanını, yüzde 95 ile “nakliye-lojistik-kargo”” ve yüzde 88 ile, “restoran-cafe-pastane” takip etti.

Yazarkasa POS’ta işlem hacmi en çok artan sektör, “tüp ve su bayileri” oldu.

Yazarkasa POS alanında ise, geçen senenin ilk 9 ayına göre işlem hacmi en çok artan sektör, yüzde 550 artış ile “tüp ve su bayileri” ve işlem hacmi en çok düşen sektör ise, yüzde 81 ile, Cepte POS’da olduğu gibi, “otel-pansiyon-tatil köyü-kaplıca” oldu. İşlem hacmi en çok artan sektörlerde, “tüp ve su bayileri”ni, yüzde 344 ile “kırtasiye ve ofis malzemeleri” ve yüzde 339 ile, “manav-sebze, meyve” izledi. Yazarkasa POS’da ayrıca, yüzde 238 işlem hacmi artışıyla, “sağlık merkezleri-sağlık ürünleri-medikal” sektörü dikkat çekti.

Yazarkasa POS yeni üye işyerinde en çok artış, yine “pet shop” alanında yaşandı

Yeni üye işyeri en çok artan işletmelerde, “pet shop”, 2 işyerinden 30 işyerine çıkarak, Cepte POS işyeri artışında olduğu gibi en yüksek artışı yaşayan alan oldu. En çok düşen sektör ise, yüzde 67 ile “emlak-gayrimenkul” oldu. Artışta “pet shop”u, 2 işyerinden 21 işyerine çıkan “tüp ve su bayileri” ve 8 işyerinden 48 işyerine yükselen “temizlik firmaları ve ürünleri” izledi.

Pandemi ve evde kalma/yaşama gerçekleri nedeniyle, “eve odaklı” ürün ve hizmetler öne çıktı

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ödeal Kurucu Genel Müdürü Fevzi Güngör, pandemi ve evde kalma/yaşama gerçekleri nedeniyle, “eve odaklı” ürün ve hizmetlerin öne çıktığının altını çizerek; “Uzaktan güvenli ödemeye olanak sağlayan Cepte POS gibi dijital ürün ve hizmetler, özellikle son dönemdeki olağanüstü gündem nedeniyle keskinleşen tüketici hassasiyetlerine yanıt vermesi nedeniyle ayrıca öne çıkıyor.” dedi.

İlgili Yazılar