Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

4. Ege Ekonomik Forumu Başlıyor

EGEV ve ÖZGENCİL GRUP işbirliği ile bu yıl 4 üncüsü düzenlenecek Ege Ekonomik Forumu ‘Dönüşümün İçindeyiz’ teması ile 2 Kasım – 6 Kasım tarihleri arasında ilk defa online olarak düzenlenecek.

Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur onur konuğu olarak katılacağı konferansın açılış konuşmalarını; İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tunç Soyer, EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam ve Özgencil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Özgencil gerçekleştirecek.

EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam ‘Ege bölgesi’nin ticari gelişim potansiyeli çok büyük. Makro ölçekte kalkınma için bölgesel kalkınmanın çok önemli olduğuna inanan biri olarak; başkanı olduğum EGEV’de yaptığımız çalışmaların amacı Ege Bölgesini dış yatırımcıya tanıtmak, kalkınmayı bölgesel olarak planlayarak, bölge illerini birbiri ile uyum ve işbirliği çerçevesinde bir araya getirmek.

Bu vizyon ile Partnerimiz Özgencil Grup ile başladığımız bu yolculukta İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi ve İzmir Başkanlar Kurulu üyeleri (İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, ESİAD vd)’nin katkılarıyla 4 yıl önce Ege Ekonomik Forum konferanslarını başlattık.

Bakanlar ve üst düzey katılımın yoğun olduğu uzun soluklu uluslararası bir konferans zinciri haline getirdiğimiz bu konferansta, makro ekonomiden sanayiye, enerjiden tarım ve hayvancılığa, turizmden bölge ekonomisine kadar bir konu alanında uzman konuşmacılarca ele alınmakta. Forumda bu yılda 10 oturum ve 62 konuşmacı ile teknolojik gelişmeler ışığında bir çok konuyu ele alarak, bu süreçte sistemlerin, şirketlerin nasıl dönüştüğünü konuşacağız. Toplantının iyi geçmesini diliyorum.’

Özgencil Grup, Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Özgencil Bizim hikayemiz 4 sene öncesinde; yerel dinamikler ile Ege bölgesinde bölgesel gelişmeler ışığında küresel vizyon yaratmak amacıyla başladı. Bugün Ege Ekonomik Forum, Bakanlar, Başbakanlar ve çok değerli ulusal ve uluslararası konuşmacılara ev sahipliği yapan, uluslararası ve sürdürülebilir bir konferans olarak Türkiye’nin en önemli Bölgesel Konferansı niteliğindedir.

Partnerimiz EGEV başta olmak üzere bu projede desteklerini en başından beri esirgemeyen İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ege Bölgesi Sanayi Odası, ESBAŞ, Pınar, Finans Dünyası Dergisi, Dünya Gazetesi ve Bersay İletişim’e teşekkür ederiz.

Covid-19 sebebiyle evlere kapandığımız günlerde teknolojinin önemini bir kez daha anladık. Bu doğrultuda, şirketler teknolojik altyapılarını, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını hızlandırmaya başladı. Türkiye sanayisinin yapısal dönüşümünü artırmasının yolu üretimde yüksek teknolojiyi ön plana çıkarmasından geçiyor. Bu sebeple bu sene DÖNÜŞÜMÜN İÇİNDEYİZ ana teması ile 5 gün boyunca Finanstan, İnovasyona, E-ihracat’tan Akıllı Tarım sistemlerine, Döngüsel Ekonomi’den Turizm’in E-hali’ne kadar bir çok konuyu masaya yatıracağız. Verimli bir toplantı olmasını diliyorum.

Dünyayı Yeniden Tasarlamak…

2 Kasım Pazartesi günü saat 10:00’da gerçekleşecek ilk oturumda “Sürdürülebilir, Kapsayıcı, Esnek Bir Büyüme Oluşturmak ve Kalkınma İçin İş Birliği Yapmak”, “Serbest Ticaret Anlaşmalarındaki Son Durum”, “Ekonomik İyileşmenin İtici Güçleri: İstihdam, İş Destekleri, Otomasyon, Yeniden Eğitim”,

“Küresel Ekonomi ve Bölgesel Pazarlar Nasıl Yeniden Şekillendirilir?”, “Küresel Tedarik Zincirlerinin Değişimi ile Bölgesel Ekonomik Birliklerin Öneminin Artması ve Yer Değiştirmesi”, “Son Dönemdeki Yenilenebilir Enerji Yatırımları ve Karadeniz’de Keşfedilen Doğalgaz Yatakları ile Türkiye’nin Gelecekteki Enerji Senaryoları Nasıl Şekillenecek?”, “Dijital Ekonomiye Yatırım”, “5G ile Dünya Nasıl Dönüşecek?” gibi konular ele alınacak.

Türkiye Ekonomi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı & Forum İstanbul Enstitüsü Onursal Başkanı Yavuz Canevi’nin moderatörlüğünde; Singapur Ulusal Üniversitesi Orta Doğu Enstitüsü Başkanı Bilahari Kausikan, Bosphorus Enstitüsü Başkanı Dr. Bahadır Kaleağası, “Capital Failure” kitabının yazarı Dr. Nicholas Morris,  Global Resources Partnership Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Öğütçü ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın katılımı ile tartışılacak.

Yüksek Teknoloji Temelli Üretim Ekosistemi…

2 Kasım Pazartesi günü saat 14:00’de başlayacak ilk günün ikinci oturumunda“Uluslararası Rekabette Başarının Yolu Olan Savunma, Otomotiv, Petrokimya, İletişim Teknolojileri gibi Stratejik Kümelerinin Kapasitesi, Sayısı Nasıl Arttırılır?”, “Üniversiteler ve Endüstri Arasındaki İş Birliğinin Desteklenmesi Nasıl Gerçekleşebilir?”, “Hızlanan Teknoloji Trendleri: Online Alışveriş, Robotik Teslimatlar, Dijital ve Temassız Ödemeler, ‘Teletıp, Uzaktan Eğitim, Uzaktan Çalışma, 5G ile Makina İletişimi”, “Büyük Veri, Bulut Bilişim, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Blockchain gibi Temel Teknolojileri Daha Esnek Bir Tedarik Zinciri Yönetim Sistemini Nasıl Sağlar?” gibi konular masaya yatırılacak.

Dünya Gazetesi Genel Koordinatör ve Yazar Vahap Munyar’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek oturuma; ENOSAD Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin Halıcı, MEA Bölgesi, Dijital Lideri Gürhan Kalelioğlu, ve ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri konuşmacı olarak katılacak.

Dijitalleşme ile Bütünsel Dönüşüm…

İzmir Ticaret Odası ana sponsorluğunda 3 Kasım Salı günü saat:10:00’da gerçekleşecek “Dijitalleşme ile Bütünsel Dönüşüm” başlıklı sabah oturumunun açılışını TOBB Yönetim Kurulu Üyesi & İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener gerçekleştirecek.

Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz’un moderatörlüğünde düzenlenecek oturuma; Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi & Forum İstanbul Enstitüsü Başkanı Aclan Acar, Fütüristler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut, Philip Morris Sabancı Genel Müdürü Filiz Yavuz Diren, Teknolojide Kadın Derneği Kurucusu & Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney ile TTGV Yönetim Kurulu Başkanı – Vestel Ventures Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Ultav’ın konuşmacı olarak katılacak. 

Oturuma katılan konuşmacılar tarafından ‘Pandemi sürecinde dijitalleşme ve pandemi sonrası dönemde kurumların dijitalleşme süreçlerine dahil olmasının önemi’,‘Değişen yaşam biçimi ile ‘Geleceğe Hazırlanmak Değil, Geleceği Tasarlamak’, ‘Yazılım, E-ticaret, Oyun, Online Ödeme, Online Eğitim, Dijital Sağlık gibi endüstrilerde artan satınalma-birleşme eğilimleri neyi işaret ediyor?’, ‘Geleceğin mesleklerinde inovasyonun yeri’, ‘İnovasyon farkındalığının sağlanması’, ‘Pandemide üretim inovasyonu ve ekonomiye etkisi’, ‘Kriz döneminde inovasyon, zorluklar ve çözüm yolları ile pandemi inovasyonlarının sürdürülebilir hale getirilmesi’, ‘Açık inovasyon karşılaştırması: Normal Dönem vs. Kriz Dönemi’ gibi konular tartışılacak.

Küresel Pazarlardaki Payın Artırılması: İnovatif Hamle…

3 Kasım Salı günü saat:14:00’de Ege İhracatçı Birlikleri ana sponsorluğunda gerçekleşecek ‘Küresel Pazarlardaki Payın Artırılması: İnovatif Hamle’ başlıklı oturumun açılış konuşmasını Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Jak Eskinazi gerçekleştirecek.

İkinci günün öğlenden sonraki oturumunda ‘Küresel ticaret hacminin daraldığı bu dönemde, işletme ve endüstrilerin dijital dönüşüm ile iş yapış şekilleri nasıl değişecek?’, ‘Ekonominin belkemiği olan KOBİ’lere finansman desteği, sınır ötesi ticaretin teşviki, rekabet gücünü ve çevikliğini artırmak için dijitalleşme politikaları’, ‘Küresel ticaretteki payımızın artırılması için kurgulanan, Sanal Ticaret Merkezleri’nin ve Sanal Fuarların kazandıracağı ivme nedir?’, ‘Çin ile artan işbirliğinin Ege Bölgesine getireceği olanaklar’, ‘İhraçatçı firmaların hem finansmana, hem de bilgiye erişimlerinin yolunun açılması’, ‘Dünyadaki üretimin Türkiye’ye kaydırılması fırsatının değerlendirilmesi’ gibi konular ele alınacak.

Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Sefer Levent’in moderatörlüğünü yapacağı oturuma Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Jak Eskinazi, Doğan Holding Murahhas Üyesi & CEO Çağlar Göğüş, İnci Holding Yönetim Kurulu Üyesi Perihan İnci, DEİK Asya Pasifik Bölgesi Koordinatör Başkanı Murat Kolbaşı konuşmacı olarak katılacak.

Tarım ve Gıda Sistemlerinin Yeniden Tasarlanması…

4 Kasım Çarşamba günü saat:10:00’da gerçekleşecek sabah oturumu İzmir Ticaret Borsası’nın ana sponsorluğu’nda gerçekleşecek. Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin açılışı onurlandıracağı ‘Tarım ve Gıda Sistemlerinin Yeniden Tasarlanması’ başlıklı oturumda ‘Kendi kendine yeterlilik ve yerel tedarik yolları’, ‘Dikili’de 3 milyon metrekarelik bir alanda tarıma dayalı Organize Sanayi Bölgesi kurulmasının bölgeye getireceği ivme’, ‘Yerli tohumun önemine odaklanmak’, ‘Kooperatifçiliğin desteklenmesi’, ‘Tarım ürününü, sanayi ürününe dönüştürmek’, ‘Akıllı Tarım uygulamaları’  gibi konular konuşulacak.

Moderatörlüğünü Bloomberg HT, Tarım Editörü İrfan Donat’ın yapacağı oturumda TAGEM Genel Müdürü Dr. Nevzat Birişik, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık, İzmir Köy Koop. Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer ve Pınar Et Genel Müdürü Tunç Tuncer konuşmacı olarak yerini alacak.

Değişim İçin Geri Dönüşüm…

4 Kasım Çarşamba günü öğlenden sonra saat:14:00’da başlayacak oturumunda ‘Döngüsel Ekonominin yarattığı 4,5 Trilyon dolarlık bir fırsattan Türkiye nasıl pay alabilir?, ‘Kaynakların verimli kullanımı ile sağlanan ekonomik, ticari ve çevresel kazançlar nelerdir?’, ‘Döngüsel ekonomi, iklim değişikliği mücadelesinde nasıl bir rol oynar?’, ‘Döngüsel ekonomi için inovatif çözümler nelerdir?’, ‘Atık Yönetiminde Uluslararası İş Birliğinin Güçlenmesi’,‘Sürdürülebilir ve sağlıklı ekosistemler, su verimliliğinin arttırılması, su kıtlığının azaltılması ile nasıl elde edilir?’, ‘AWS International Water Stewardship Standart (AWS Standardı)’na göre sürdürülebilir su yönetimi nasıl olmalı? gibi konular ele alınacak.

Forum İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yıldırım moderatörlüğünde, Philip Morris Sabancı Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Güney Altıntaş, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı & TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi Başkanı & SEM Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, Yerli Yeşil Yeni Koordinatör & Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murad Tiryakioğlu konuşmacı olarak katılacak.

Finansal Teknoloji Endüstrisinin Geleceği…

5 Kasım Perşembe günü saat:10:00’da başlayacak dördüncü günün ‘Finansal Teknoloji Endüstrisinin Geleceği’ başlıklı oturumunun moderatörlüğünü Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç gerçekleştirecek.

‘Fintech tabanlı yaklaşımlar, finansman kilidini nasıl açabilir ve ekonominin iyileşmesine nasıl katkı sağlayabilir?’, ‘Finansal İnovasyonda, Fintech, Techfin , Super-App trendi’, ‘Fintech avantajlarından yararlanılması için siber güvenliğin önemi nedir?’, ‘Bankacılığın geleceği : Açık Bankacılık / Gelecekteki tüketici davranışları, bankaların müşterilerine hizmet verme şeklini nasıl değiştirecek?’ gibi konular Manchester Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Ertürk, İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan, Finoa, Co-CEO ve Kurucu Christopher May, Bahçeşehir Üniversitesi, Öğretim Üyesi & İstanbul Blokzincir Kadınları Derneği Kurucu Üyesi Prof. Dr. Fatma Ulucan Özkul tarafından tartışılacak.

Ekonominin Lokomotifi: Kobi’ler & Esnaf…

5 Kasım Perşembe günü saat:14:00’de başlayacak dördüncü günün öğlenden sonraki oturumu İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin ana sponsorluğunda, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan’ın ve İESOB, Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu’nun açılış konuşmasıyla gerçekleşecek.

‘Kobilerin finansmana erişimini iyileştirmek ve sermaye kaynakları ortaya çıkarmak için yenilikçi çözümler üretmek’, ‘Dijitalleşme, Kobi’lerin pandeminin etkisinden kurtulmasına nasıl yardımcı olabilir?’, ‘E-İhracat stratejisi ile KOBİ’lerin yeni pazarlara açılması’, ‘KOBİ girişimciliğinin rekabet gücünün geliştirilmesi ile sosyal kalkınmadaki paylarını artırmak’, ‘Genç girişimcilere yönelik destekler, etkileri ve sonuçları’, ‘Pandemi öncesi, süreci ve sonrasında esnaf ve sanatkarlar’ gibi  konular konuşulacak.

Gözlem Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Faruk Çalapkulu moderatörlüğünde, KOSGEB İzmir Müdürü Levent Arslan, TEB Kobi Bankacılığı Dijital Dönüşüm ve Girişim Bankacılığı Direktörü Nurullah Beyter, Yeni Asır Gazetesi, Ekonomi Yazarı Gonca Elibol, Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Dokuz Eylül Üniversitesi Prof. Dr. Yaşar Uysal konuk konuşmacı olarak oturumunda yerini alacak.

Turizm Sektöründe Türkiye’nin 2020 Sonrası Planları Ne Olmalı?

Konferansın son günü olan 6 Kasım Cuma günü saat:10:00’da gerçekleşecek ‘Turizm Sektöründe Türkiye’nin 2020 Sonrası Planları Ne Olmalı?’ başlıklı oturumun açılışını TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler yapacak.

Strategic Advisory Services Yönetici Ortağı & Gazeteci Buse Biçer’in moderatörlüğünü yapacağı oturumda ‘Türkiye’nin marka değerinin yükselmesi için neler yapılmalı?’, ‘Turizmin E-hali: Tüm operasyonel ve pazarlama süreçlerinde, küresel etkileşimi sağlamak için dijitalleşmenin sağladığı olanaklar nelerdir?’, ‘Turizmin dijitalleşmesi ile, destinasyon yönetim sistemleri nasıl bir gelişim gösterecek?’, ‘Turizmin itici gücü: gastronomi’ gibi konular ele alınacak.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin, Otelz.com Kurucu Ortağı ve CRO & TÜRSAB Rota Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Tekin konuşmacı olarak katılacak.

Küresel Güç Olmanın Anahtarı: E- İhracat…

6 Kasım saat 14:00’da gerçekleşecek kapanış oturumu Finans Dünyası Dergisi ana sponsorluğunda gerçekleşecek. Son günün öğlenden sonraki ‘Küresel Güç Olmanın Anahtarı: E- İhracat’ başlıklı oturumunun açılışını Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur onurlandıracak.  

Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünü yapacağı oturumda ‘E-İhracat stratejisi ile KOBİ’lerin yeni pazarlara açılması, sınır ötesi e-ticaret’ ‘Yeni rekabet alanı: Online market servisi’, ‘E-ihracatta uluslararası işbirliği nasıl kurulur?’, ‘E-ihracatın Türkiye ekonomisine katkıları nelerdir?’, ‘Hangi sektörler e-ihracat ile ivme kazanacak?’, ‘Dijitalleşmenin getirileri ve riskleri, siber güvenlik gibi konular masaya yatırılacak.

Hugo Boss, Dijital Dünya Başkan Yardımcısı & Amazon, Eski Genel Müdürü Matthew Dean, Göksel Global, Kurucu ve CEO Gökhan Göksel, BIGGPLUS Grubu CEO Enis Karslıoğlu ve ZESS International Kurucu Ortağı Sevdil Yıldırım konuk konuşmacı olarak katılacak.

İlgili Yazılar
Devamını oku

Hepsiemlak’a Echo Awards Ödülü

Hepsiemlak, bu yıl 44 kategoride en başarılı e-ticaret sitelerinin belirlendiği Echo Awards’da “Emlak Kategorisi”nde iki yıl üst üste birinci oldu. …