Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

CBOT’un Yapay Zekası Türkiye’ye Altın Madalya Getirdi

Yapay zeka şirketi CBOT, bu yıl sekizincisi düzenlenen ve dünyanın en prestijli ödülleri arasında yer alan CEO World Awards’da “COVID-19’un etkisiyle mücadele eden ve salgının etkisini azaltan en iyi teknoloji” dalında Gold Prix ödülünün sahibi oldu.

Covid-19 sürecinde Türkiye’de eğitimin devam etmesi için devreye alınan dijital eğitim platformu EBA’nın etkin ve kişiselleşmiş kullanımına destek olmak için CBOT ve MEB işbirliğiyle geliştirilen EBA Asistan, eğitimde yaygın olarak kullanılan ilk yapay zeka tabanlı sanal asistan olarak altın madalyayı ülkemize getirdi.

“CBOT olarak yapay zeka alanındaki yetkinliğimizin ve tecrübemizin, dünyanın dört bir yanından çok değerli jüri üyelerinin yer aldığı saygın bir platform olan CEO Dünya Ödülleri’nde teknoloji alanında altın madalya kazanması bizim için bir onur” diyen CBOT Kurucu ve CEO’su Mete Aktaş sözlerini şöyle sürdürüyor: “CBOT olarak Covid-19 pandemisi başladığı an itibari ile toplumun bu süreci daha az zararla atlatabilmesi için biz ne yapabiliriz diye düşünmeye başladık ve  yapay zeka teknolojimizin çok geniş kitleler tarafından kullanıldığı 3 büyük proje hayata geçirdik. Yaptığımız değerlendirme kapsamında EBA Asistan ile bu yarışmaya başvurma kararı aldık. Zira, bu projeler içinde bizim için özel ve çok önemli bir yere sahip olan EBA Asistan, kamuda yapay zekanın en yaygın kullanım örneği olarak daha ilk 5 haftada 3 milyon kişiden gelen 10 milyonu aşkın soruyu başarı ile yanıtlayarak bir rekora imza attı. Şu an da yeni rekorlara koşuyor. EBA Asistan’ın küresel arenada teknoloji alanında aldığı bu değerli ödülü sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum ve başarının ardındaki tüm paydaşları tebrik ediyorum. CBOT olarak gelişmiş teknolojimiz ve müşteri deneyimi konusundaki uzmanlığımızla gerek Türkiye’de gerekse tüm dünyada şirketler ve kamu kurumları için değer yaratmaya devam edeceğiz.”

CEO World Awards; Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda, Orta Doğu, Kanada ve ABD, Avrupa, Meksika, Avrupa ve Meksika gibi bölge ve ülkelerde yer alan tüm sektörlerdeki CEO’ları, yöneticileri, girişimcileri, yenilikçileri ve ilgili yönetim ekiplerini onurlandırıyor. 8 yıldır düzenli olarak düzenlenen organizasyon dünyanın en prestijli ödülleri arasında yer alıyor. Organizasyon ayrıca  Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Silikon Vadisi’nde düzenlenen SVUS Awards programının bir parçası olma özelliğini taşıyor. Ödüle dünyanın her yerinden kamu ve özel sektör kuruluşları, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve girişimler başvurabiliyor.

İlgili Yazılar
Devamını oku

Yapay zekaya etik çerçeve şart

Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Sınar, Yapay Zeka teknolojilerinin hukuk ve etik…