Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Fortinet’ten ağ ve güvenlik operasyonlarına yönelik yeni GenAI yetenekleri 

Fortinet, yapay zeka (GenAI) portföyündeki yeni güncellemeleri duyurdu. 

Fortinet’ten sektörün ilk Üretken Yapay Zeka IoT Güvenlik Asistanı ile ağ ve güvenlik operasyonlarına yönelik yeni GenAI yetenekleri Fortinet Security Fabric genelinde daha derin bir şekilde gerçekleştirilen FortiAI entegrasyonları, kurumların güvenlik duruşlarını güçlendirmelerine ve operasyonel verimliliği artırmalarına olanak tanıyor.  

Ağ ve güvenliğin yakınsamasına öncülük eden küresel siber güvenlik lideri Fortinet, hem ağ hem de güvenlik operasyonlarını geliştirmek için sektörün ilk üretken yapay zeka IoT güvenlik asistanı da dahil olmak üzere üretken yapay zeka (GenAI) portföyündeki yeni güncellemeleri duyurdu. 

Fortinet Pazarlama Direktörü John Maddison konuyu şöyle değerlendiriyor: “Üretken yapay zeka, ağ ve güvenlik operasyonlarını yeniden şekillendirerek BT ve siber profesyonellerin daha fazlasını, daha hızlı yapmalarını destekliyor. Fortinet olarak yapay zeka inovasyonunun ön saflarında yer almaya kararlıyız ve bağlama duyarlı GenAI asistanımız FortiAI’yi genişleterek operasyon ekiplerini gelişmiş doğal dil işleme yetenekleriyle güçlendirmeye devam ediyoruz. FortiAI’ye yapılan son güncellemeler, karmaşıklığı ortadan kaldırmak ve operasyonel verimliliği artırmak için 30’dan fazla yaygın dili kullanarak Fortinet ürünleriyle arayüz oluşturmanın yenilikçi yollarını sunuyor.” 

Siber güvenlik sektörü, 4 milyon profesyonele yaklaşan önemli bir beceri açığıyla karşı karşıya.1 GenAI yani üretken yapay zeka, teknik yeterlilik ihtiyacını artırarak bu zorluğun üstesinden geliyor. Fortinet’in GenAI asistanı FortiAI, güvenlik operasyonları (SecOps) ve ağ operasyonları (NetOps) ekiplerini destekliyor ve yönlendiriyor, böylece ağlarındaki değişiklikleri yapılandırıp yönetebiliyor ve tehditleri her zamankinden daha hızlı araştırıp düzeltebiliyorlar. Sezgisel arayüzü, uzmanlığı ne olursa olsun bireylerin doğal dil kullanarak etkileşime geçmesine olanak tanıyarak sektördeki beceri eksikliğini etkili bir şekilde gideriyor. FortiAI’nin 2023’te piyasaya sürülmesinden bu yana Fortinet, GenAI özelliklerini Fortinet Security Fabric genelinde derinleştirmeye devam etti ve bugün şirket portföyüne aşağıdaki yenilikleri sunuyor: 

Ağ Operasyonlarında yeni GenAI yetenekleri  

  • O. Gün ve 1. Gün işlemleri hızlanıyor: FortiManager’daki yeni FortiAI yetenekleri, CLI ve Jinja’da GenAI destekli komut dosyası sağlayarak 0. Gün ve 1. Gün ağ yapılandırması ve provizyonuna dönüştürücü bir yaklaşım getiriyor. Bu yenilikçi özellik, konuşma komutlarına dayalı komut dosyası oluşturmaya yardımcı olarak, farklı seviyelerde programlama uzmanlığına sahip olanlar için erişilebilir hale getiriyor. Ayrıca, kodu hatalara karşı inceleyen ve düzenlemeler öneren, kod geliştirmeyi kolaylaştıran ve yapılandırma komut dosyalarının güvenilirliğini artıran bir doğrulama özelliği de içeriyor. Operasyonel verimliliklerini artırmak isteyen BT ekipleri için güçlü bir varlık olarak öne çıkıyor. 
  • IoT güvenlik açıkları için 2. Gün görünürlüğü ve sorun giderme gelişiyor: FortiManager artık IoT güvenlik açıklarını tespit etmeye ve gidermeye yardımcı olmak için FortiAI tarafından desteklenen bir konuşma yapay zeka arayüzüne sahip sektörün ilk GenAI IoT güvenlik asistanını içeriyor. Yeni GenAI IoT güvenlik asistanı, ağ güvenliği ekiplerinin doğal dil kullanarak güvenlik açıklarının üst düzey bir görünümünü elde etmelerini, ilişkili kullanıcılar ve önem düzeyi gibi ayrıntılara inmelerini, etkileri analiz etmelerini ve hatta FortiAI’den eyleme geçirilebilir öneriler almalarını sağlayarak proaktif sorun tanımlama ve daha hızlı çözümlere olanak tanıyor. 

Güvenlik operasyonları için yeni GenAI yetenekleri 

  • Tehdit avı ve analizini basitleşiyor: Fortinet, FortiAnalyzer içindeki FortiAI entegrasyonunu yeni dikte yetenekleri ile derinleştiriyor. Bu güncellemeler, verileri sorgulamak, tehditleri tanımlamak veya rapor oluşturmak için komutları kabul ederek tehdit avını ve olay analizini basitleştiriyor. Analistler, potansiyel tehditleri belirlemek ve bunlara tepki vermek için geniş veri kümelerinde hızla gezinebilir ve bu süreçleri her uzmanlık düzeyindeki profesyoneller için daha hızlı ve daha erişilebilir hale getirebiliyor. Bu, inceleme ve yanıt döngülerini hızlandırıyor ve kapsamlı teknik eğitim ihtiyacını azaltıyor. Güvenlik ekipleri tehdit tespit, analiz ve azaltma görevlerini daha verimli bir şekilde yerine getirebiliyor ve güvenlik olaylarını proaktif olarak yönetme kapasitelerini artırabiliyor. 

Öncelik GenAI güvenliği ve veri gizliliği 

Yapay zeka teknolojileri siber güvenliğin ayrılmaz bir parçası haline geldikçe, yapay zeka süreçlerini güvence altına almanın ve veri gizliliğini sağlamanın önemi de artıyor. Fortinet, GenAI operasyonlarını korumak ve optimize etmek için tasarlanmış sağlam önlemlerle bu kritik sorunları ele alma konusunda ön saflarda yer alıyor. Bu adanmışlığın bir parçası olarak Fortinet, tüm AI bağlantılarını proxy’lemek için stratejik bir girişim olan AI proxy sunucularını veri merkezlerinde barındırıyor. Bu kurulum, AI performansını optimize ediyor ve tüm Fortinet ürünlerinde müşteri verilerinin güvenliğini artırıyor. YZ trafiğini güvenli proxy’ler aracılığıyla merkezileştiren Fortinet, tüm veri etkileşimlerinin izlenmesini ve korunmasını sağlayarak YZ odaklı operasyonlarla ilişkili riskleri azaltıyor. 

FortiAI: Ağ ve güvenlik operasyonlarını destekleyen ve kolaylaştıran GenAI 

Fortinet, on yıldan uzun bir süredir siber güvenlik alanında yapay zeka inovasyonuna öncülük ediyor ve yapay zeka, Fortinet Security Fabric ve FortiGuard Labs tehdit istihbaratı ve güvenlik hizmetlerinin bel kemiği olarak hizmet veriyor. FortiAI, şirketin en son yapay zeka inovasyonu olarak ön plana çıkıyor ve SecOps ve NetOps ekiplerinin daha hızlı bir şekilde daha iyi kararlar almasına yardımcı olmak için bağlama duyarlı GenAI yardımı sunuyor. FortiAI 30’dan fazla yaygın dili destekliyor ve kurumların riski azaltıp iş operasyonlarını kolaylaştırırken siber güvenlik becerileri açığını kapatmalarına olanak tanıyor. Başlangıçta FortiSIEM ve FortiSOAR’ın bir parçası olarak piyasaya sürülen FortiAI, FortiAnalyzer ve FortiManager ile de entegre edildi ve GenAI’nin gücünü tüm Fortinet Security Fabric’e taşımak için ek entegrasyonlar planlandı. 

İlgili Yazılar