Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Kaspersky, Orta Doğu bölgesindeki ilk Şeffaflık Merkezinin açılışını gerçekleştiriyor

Kaspersky, Suudi Arabistan’da yer alan yeni tesisiyle Orta Doğu’daki ilk Şeffaflık Merkezi’nin kapılarını açtı.

Kaspersky’nin çözümlerinin ve süreçlerinin bütünlüğü konusunda güven oluşturmak ve güvence vermek amacıyla Kaspersky’nin imzasını taşıyan Global Şeffaflık Girişimi çerçevesinde açılan merkez, ziyaretçilere şirketin şeffaflık uygulamalarına genel bir bakış sunmaktan şirketin kaynak kodlarının incelemesine kadar çeşitli hizmetler sunacak.

Kaspersky, Orta Doğu’daki ilk Şeffaflık Merkezi için Riyad’ı seçerek “2030 Suudi Vizyonu” hedefleriyle yakından uyum sağlamayı hedefledi. Dijital dönüşüme öncelik veren ve Suudi Arabistan’ın teknoloji ve inovasyonda bölgesel merkez olma konumunu desteklemeyi amaçlayan bu vizyon, ülkeyi uluslararası şirketlerin Riyad’da yerel merkezlerini kurmaları için cazip bir konuma dönüştürdü.

İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Haytham AlOhali, bakanlık yetkililerinin de katılımıyla yeni Şeffaflık Merkezinin açılışını yaptı. Açılış etkinliğine hükümet yetkililerinin yanı sıra Kaspersky iş ortakları ve müşterileri, medya temsilcileri ve Kaspersky’nin staj programı kapsamında Suudi Arabistan’dan gelen öğrenciler de katıldı. Suudi Arabistan’daki yeni tesisin açılmasıyla Kaspersky Avrupa, APAC, Kuzey ve Latin Amerika ve Orta Doğu’da bulunan 10 Şeffaflık Merkezi’nden oluşan bir ağa sahip oldu.

Riyad’daki Şeffaflık Merkezini ziyaret edenler, tüm Kaspersky şirket içi çözümlerinin kaynak kodlarını inceleyebiliyor. İnceleme seçenekleri, “mavi”, “kırmızı” ve “siyah” renklerdeki kayak pisti sınıflandırmalarını takip eden karmaşa seviyeleriyle belirleniyor. “Mavi pist”, Kaspersky ürün ve hizmetlerinin güvenlik geliştirme süreçlerinin yanı sıra veri yönetimi prosedürlerine genel bir bakış sunuyor. “Kırmızı pist”, kaynak kodların en kritik yönlerinin gözden geçirilmesine olanak tanıyor ve belirli işlevlerin hedefe yönelik analizini sağlıyor. “Siyah pist”, ziyaretçilerin Kaspersky uzmanlarının yardımları eşliğinde en kapsamlı kaynak kodu incelemesini gerçekleştirmesine yardımcı oluyor.

Kaspersky’nin Kurucusu ve CEO’su Eugene Kaspersky, şirketin bu yeni girişimi hakkında şunları söyledi: “Dijital güvenin geliştirilmesinin gerçek öncüleri olarak, bu yıl Küresel Şeffaflık Girişimimizin beşinci yıl dönümünü kutluyoruz. Bugün, bu girişimin şu anda hızlı ve kapsamlı bir dijital dönüşümden geçen Orta Doğu’ya gelişini kutluyoruz. Ürünlerimize yönelik güveni arttırmak için, paydaşlarımızı Riyad’da yeni açılan Şeffaflık Merkezimizde ağırlamaktan ve şirketimiz ve çözümleri hakkında her türlü soruyu yanıtlamaktan mutluluk duyuyoruz. Suudi Arabistan bölgenin önde gelen teknoloji merkezlerinden biri olarak adını duyurmaya çalışırken, şeffaflığı evrensel bir standart haline getirme yolundaki dijital yolculuğunda onu desteklemeyi heyecanla bekliyoruz.”

Kaspersky, bu yılın başlarında Küresel Şeffaflık Girişimini daha da geliştirme planının bir parçası olarak 2024 ortasına kadar Orta Doğu, Afrika ve Asya-Pasifik bölgesinde ek yeni tesisler açarak, Şeffaflık Merkezleri ağını daha da büyütmeyi planladığını duyurdu.

2017 yılında başlatılan girişim, paydaşları Kaspersky ürünleri hakkında eğiterek teknolojinin “kara kutusunu” açmayı ve aynı zamanda Kaspersky ürünlerinin, iç süreçlerinin ve operasyonlarının güvenilirliğini doğrulamak ve onaylamak için daha geniş topluluklarla etkileşim kurmayı amaçlıyor. GTI geliştirme sürecinin bir parçası olarak Kaspersky, kaynak kodunu dış incelemeye açan ilk siber güvenlik tedarikçisi oldu.

İlgili Yazılar
Devamını oku

Kaspersky 2021 için tehdit tahminleri

Kaspersky, sağlık, eğitim ve ICS saldırıları gibi alanlarda siber tehditler açısından karşılaşılabilecek konularla ilişkin 2021 vizyonunu paylaştı. Kaspersky,…