Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Bosch’tan iklim nötr fabrikalar ve sıfır karbon trafiği için teknoloji 

Almanya’daki Endüstri 4.0 alanında lider tesisi Homburg’da Bosch, geleceğin fabrikasında bir hidrojen döngüsünün nasıl görünebileceğini gösteriyor. 

Bosch, hidrojen ekonomisi kurma girişiminde hız kazanıyor: Bosch’un endüstriyel teknolojiden sorumlu yönetim kurulu üyesi ve şirketin üretim teknolojisi başkanı olan Rolf Najork, “İklim nötr bir geleceğe giden yolda, enerji yoğun endüstrilerin yenilenebilir kaynaklara geçmesini mümkün kılmalıyız. Hidrojen, arz güvenliğinde kilit bir unsur olacak.” dedi. Bosch, hidrojen kullanımı için ihtiyaç duyulan teknolojiyi çeşitli sektörlerde sunabilir. Şirket, mobil ve sabit uygulamalar için yakıt pilleri geliştiriyor, hidrojen dolum istasyonlarını kompresörlerle donatıyor ve kendi tesislerinde hidrojen üretiyor. Ayrıca Bosch, elektrolizör bileşenleri işine de giriyor. Najork konuyla ilgili şunları söyledi: “Hidrojen bazlı teknolojileri laboratuvardan endüstriyel uygulamalara, yollara ve fabrikalara taşıyoruz.” Bosch, yeni kurulan bir proje birimi aracılığıyla hidrojen uzmanlığını diğer şirketlerin kullanımına sunuyor. Bosch, hidrojenle ilgili faaliyetlerini 30 Mayıs – 2 Haziran tarihleri arasında Hannover Messe’de sergileyecek.

Karbon nötr üretim: Homburg’da ilk hidrojen döngüsü

Almanya’daki Endüstri 4.0 alanında lider tesisi Homburg’da Bosch, geleceğin fabrikasında bir hidrojen döngüsünün nasıl görünebileceğini gösteriyor. Yenilenebilir enerji kullanan bir elektrolizör, yeşil hidrojen üretiyor. Bu hidrojen daha sonra Bosch teknolojisinin halihazırda sıkıştırdığı hidrojenle yakıt ikmali yapan yakıt hücreli araçlarla birlikte üretim operasyonları ve mobilite için kullanılıyor. Endüstriyel süreçler için Bosch tarafından geliştirilen sabit bir yakıt hücresi, hidrojeni ısıya ve elektriğe dönüştürüyor. Santraldeki enerji akışları, Bosch Endüstri 4.0 yazılımı ile talep doğrultusunda kontrol ediliyor. Enerji Platformu halihazırda şirketin 120’den fazla tesisinde kullanılıyor. Üretim operasyonları, Bosch’un küresel enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturuyor. Bu, şirkete bir avantaj sağlıyor: Najork, “Karbon ayak izimizi sürekli iyileştiriyoruz. Endüstri 4.0 alanında lider fabrikamız Homburg, küresel üretim ağımızda öncü bir rol oynamaktadır. Yerel enerji tüketimimizi sistematik olarak azaltıyoruz ve bu enerjinin mümkün olduğunca çoğunu yenilenebilir kaynaklardan üretiyoruz. Her iki değişkende de ince ayar yapmamız gerekiyor.” dedi. 

Hidrojen dolum istasyonları: Bosch, Maximator Hydrogen ile ortak olacak

Bosch Rexroth ve Maximator Hydrogen tarafından dolum istasyonları, depolama tankları ve boru hatları için hidrojeni sıkıştırmak üzere geliştirilen bir çözüm Homburg tesisinde denenecek. 2030 yılına kadar Bosch Rexroth ve Maximator Hydrogen, bu teknolojiyi 4.000 hidrojen dolum istasyonuna sunmak istiyor. Böylece dünya genelinde her üç hidrojen dolum istasyonundan biri Bosch bileşenleriyle donatılacak. Najork, “Endüstri, iklim açısından nötr bir geleceğin yolunu açıyor. Bosch endüstriyel teknolojisi, ekonominin ve toplumun sektörler arası, ekolojik dönüşümü için önemli bileşenler sağlayacak.” şeklinde konuştu. Hidrojen kompresörleri için Bosch Rexroth, elektrohidrolik tahrikler, güç elektroniği ve otomatik conta değişiklikleri ile az bakım gerektiren, ölçeklenebilir sistem çözümleri sunuyor. Şirketin portföyünde şu anda 75 ila 250 kilovat arası tahrik üniteleri bulunuyor. Bu, dolum istasyonu operatörlerine hidrojen teknolojisine girerken düşük maliyetli bir seçenek ve çözümleri ihtiyaçlarına göre uyarlama şansı sağlıyor. Piyasada bulunan alternatiflerle karşılaştırıldığında yeni, konteyner bazlı kompresörler, operatörlerin toplam sahip olma maliyetlerini yarı yarıya azaltabiliyor. Böylece Bosch ve Maximator Hydrogen, binek araçlarda, ticari araçlarda, otobüslerde ve trenlerde yeşil hidrojen kullanımının ekonomik hale getirilmesine önemli ölçüde yardımcı oluyor. 

İlgili Yazılar