Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Sensormatic Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu Röportajı

Turizm ve Otelcilik sektörü için uçtan uca güvenlik çözümleri ve hizmetleri sunan Sensormatic’in Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu ile bir araya gelerek sorularımızı ilettik.

Turizm sezonu açılıyor, herkes savaşın bir an önce son bulmasını ve pazarın tekrar eski parlak günlerine dönmesini umut ediyor. Turizm sektöründe güvenlik, konfor ve gizlilik ekseninde şekilleniyor…

Turizm ve Otelcilik sektörü için uçtan uca güvenlik çözümleri ve hizmetleri sunan Sensormatic’in, yaşanabilecek her türlü olumsuzluk ve riski en aza indiren ürünlerini öğrenmek üzere Sensormatic’in Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu ile bir araya gelerek sorularımızı ilettik.

Turizm sektörü pandemi döneminde büyük bir dönüşüm gerçekleştirdi. Bu dönüşümün odağında teknoloji yer aldı. Siz günümüzde gelinen noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Otel ve tesisler hijyenik konaklama için yeterli önlemleri alabildi mi?

Turizm, salgından en fazla etkilenen sektörlerin başında geliyor. Küresel boyutta zorlu bir dönem geçiren sektör, ilk etapta içe kapanarak, yerli turiste yöneldi. Pek çok işletme mali sıkıntılar yaşadı. Sınırlar açılınca sektör de kendini hızla toparlama yarışına girdi. Türk turizmi bu dönemde aldığı tedbirlerle, örnek uygulamalar sergiledi. Kamu ve özel sektör, turizmi canlandırmak için uğraş verdi. Virüsün yayılmasını kontrol altına almak için çok sıkı önlemler alındı. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığımızın ilan ettiği hijyenik tedbirler otel ve tesislerimiz tarafından sıkı sıkıya uygulandı. Özellikle ‘Güvenli Turizm Sertifikasyonu’ uygulamasıyla tatilini Türkiye’de geçirecekler için, ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan geniş bir yelpazede tedbirler alındı.  

Covid-19’a yönelik aşılama çalışmalarının da olumlu etkisiyle turizm sektörünün önü açılırken, bu kez de Rusya-Ukrayna savaşı ve beraberinde Batı dünyasında Ruslara karşı uygulamaya konulan yasaklamaların etkisi konuşulmaya başlandı. Bu kısıtlamalar, Türkiye turizmi üzerinde de etkisini gösterecek. Rubledeki değer kaybının, özellikle orta gelirli Rus turistlerin bu yıl Türkiye’ye gelmesine engel oluşturabileceği belirtiliyor. Buna karşılık İtalya, Fransa, İspanya kıyılarını tercih eden varlıklı Rus turistlerin, o ülkelerdeki kısıtlamalar nedeniyle Türkiye’ye yönelmeleri söz konusu olabilir. Herkes savaşın bir an önce son bulmasını ve pazarın tekrar eski parlak günlerine dönmesini umut ediyor.

Turizm sektörü için geliştirdiğiniz çözümleri sizden öğrenebilir miyiz? Sektörün talepleri konusunda da bilgi alabilir miyim?

Sensormatic olarak, Turizm ve Otelcilik sektörü için uçtan uca güvenlik çözümleri ve hizmetleri sunuyoruz. Otelin konumuna, gelen misafir profiline, ortalama konaklama süresine ve misafir hacmine göre kurgulanması gereken en etkin güvenlik sistemini tasarlıyor; yaşanabilecek her türlü olumsuzluk ve riski en aza indirecek, uygun maliyetli, uzaktan kolaylıkla kontrol edilebilen, sürdürülebilir teknolojilerin kurulum ve entegrasyonunu gerçekleştiriyoruz.

Turizm sektöründe güvenlik, konfor ve gizlilik ekseninde şekilleniyor. Projelerde ilk olarak tesisin ya da binanın risk analizini yapılarak ihtiyaçlar belirleniyor. Çevre güvenlik, geçiş kontrol, personel devam kontrol (PDKS), video izleme, yangın algılama ve anons sistemlerinin entegre şekilde çalıştığı çözümler sunuluyor.

Örneğin; bir turizm tesisinde en önemli konulardan biri, çevre güvenliğini sağlamaktır. Çevre güvenlikte kullanılabilecek etkin güvenlik çözümlerinden biri Uzaktan Video İzleme Çözümleri. Bir tesiste güvenlik kameraları olayları kesintisiz şekilde kayıt altına alıyor, operatörler ise bu kayıtların yalnızca yüzde 4’ünü izleyebiliyor.  Bu noktada Uzaktan Video İzleme Çözümleri, operatörlerin gözden kaçırabileceği tüm detayları yakalayan akıllı bir sistem olarak öne çıkıyor.  Bu sistemler diğer güvenlik sistemleri ile entegre edilerek daha proaktif bir çevre güvenlik çözümü tasarlanmış oluyor. İlgili alanda bulunan kameralar ile entegrasyon sağlanarak ihlalin yapıldığı bölgenin görüntüleri kontrol merkezi monitörlerine otomatik olarak yansıtılarak, ilgili görevlinin veya operatörün görüntüleri anlık olarak görmesine ve gerekli önlem için anında harekete geçmesine olanak tanıyor.

İş veya tatil amaçlı otelde konaklayan kişilerin güvenliğinin yanı sıra mahremiyetini de sağlamak otel yönetiminin öncelikli görevleri arasında yer alıyor. Yerleşke içinde kaydedilen görüntülerin saklandığı odaların iyi korunması ve bu görüntülere ulaşacak insanların yetkilendirilmesinin doğru yapılması gerekiyor. Otel misafirlerinin kendilerini güvende hissetmeleri için vazgeçilmez bir unsur olan gizliliği, Sensormatic’in gelişmiş yetkilendirme ve denetim sistemleriyle sağlamak mümkün.

Plaka tanıma sistemi sayesinde tesise gelen müşterilerin plakaları önceden sisteme tanımlanarak otomatik ve beklemeden geçiş yapılabiliyor. Bariyer ve bollard çözümleriyle en yüksek güvenlikte giriş kontrolü sağlanabiliyor. Söz konusu sistem, yalnızca misafirleri tanımak için değil, istenmeyen durumlarda ve uyarı yapılması gereken durumlarda uzaktan anons hizmeti olarak da kullanabiliyor. Örneğin; yanlış bir alana park yapıldığında video analiz sistemi alarm üretiyor ve ilgili personel uyarı amaçlı anons yapabiliyor.

Yine bir turizm tesisinin güvenliği için alınacak tedbirlerin en başında yangın algılama sistemi geliyor. Kullanılacak akıllı adresli yangın algıma sistemleriyle olası bir yangının sadece hangi bölgede değil, kat bazında bir harita üzerinde, hangi odadan, hangi dedektörden geldiğini anında anlamak mümkün oluyor. Otel odalarına yerleştirilecek adresli siren ve flaşörlerle yangın çıkması durumunda öncelikli olarak acil boşaltılması gereken odalarda alarm çalıyor, olası panik ve rahatsızlık en aza indiriliyor. Alınacak bir alarm sinyali üzerine birçok güvenlik senaryosu otomatik olarak tetikleniyor. Örneğin; normal bir zamanda kapalı durması gereken bir kapı, yangın anında otomatik olarak açılarak tahliyeye yardımcı oluyor.

Acil anons sistemi de yangın algılama çözümünün ayrılmaz bir parçası…  Normal zamanda müşteri memnuniyetini artıracak amaçlar için kullanılan bu sistem, acil durumda otomatik olarak tahliye mesajlarını yayınlamaya başlıyor.

Son dönemde sağladığımız çözümlere yenileri eklendi. Örneğin; belirli bir alandaki insan sayısını takip etmek için kullanılan ‘Yoğunluk Ölçüm Çözümü’ büyük talep görüyor. Bu çözüm, konaklama tesislerdeki restoran, aktivite merkezi, spor salonu, hamam ve sauna gibi noktaların girişine kurularak, ekran üzerinden anlık yoğunluk bilgisini ekrana getiriyor. Çözüm sayesinde kapı girişinde içerideki kişi sayısı hakkında bilgi verilebiliyor. Bu şekilde misafirler yoğunluğu canlı olarak görerek aktivitelerini planlayabiliyorlar.

Her ne kadar pandeminin etkisi azaldıysa da temassız sistemler artık bir konfor ihtiyacı olarak hayatımızda yerini aldı. Temassız geçişin giderek önem kazandığı bu dönemde iris tanıma cihazları, temassız parmak izi okuma cihazları, yüz tanıma cihazları, cep telefonlarıyla yapılan mobil geçiş sayesinde temas en aza indirilerek hızlı ve hijyenik geçiş sağlanıyor.

Zincir yapıya sahip işletmeler için, önceden belirlenmiş standart bir güvenlik yapısı kurgulayarak tek merkezden yönetme imkânı tanıyoruz. Swissotel Bosphorus, Marriott Şişli Hotel, Radisson Blu Hotel, Four Seasons Hotel / Baku, Rixos Downtown Hotel, Hotel Inter Continental, Il Riccio Bodrum Hotel, Polat Hotel ve Hotel Kervansaray gibi ülkemizin ve dünyanın en önemli otel zincirlerine güvenlik çözümleri sunuyoruz.

Teknolojileriniz turizm sektörünü nasıl dönüştürüyor?

Turizm sektörüne sunduğumuz akıllı teknolojilerle daha verimli işletmeler olmaları için katkı sunuyoruz. Maliyetlerin düşürülmesinin yanı sıra gelişmiş bir teknolojik altyapı kuruluyor ve bu da işletmenin hizmet kalitesini artırıyor. Bütün bunları sağlarken sistemi oluşturan her bir ürünü dikkatle seçiyor, kurduğumuz farklı sistemlerin birbiri ile entegre çalışmasına önem veriyoruz. Bu sayede kolay yönetilebilen, sürdürülebilir projeler hayata geçiriyoruz. Riskler bertaraf edildiğinde işletmelerin verimliliği artıyor ve bu da yöneticilerin asıl iş odaklarına yönelmelerine imkan veriyor.

Türkiye’nin Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı hakkında görüşlerinizi alabilir miyim? Kalıcı olması beklenen bu sertifikayı almak isteyen tesis işletmelerine nasıl bir katkı sunuyorsunuz?

Dünyadaki ilk örneklerinden biri olan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı”, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları ve tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle hazırlandı.

Turizm ekosistemini konaklama tesislerinden ulaştırma araçlarına, görevli personelden yeme-içme ve diğer ortak kullanım alanlarına uzanan geniş bir yelpazede pandemiyle mücadele şartlarına uygun hale getirmeyi amaçlayan bu program, turistik işletmelerin sürdürülebilirliği ve rekabeti açısından da büyük önem taşıyor. İşletmeler, misafirlerinin hijyen ve koronavirüse karşı güvenlik beklentilerini karşıladığını bu sertifikayla kanıtlıyor.

Sensormatic olarak sunduğumuz çözümlerle bu sürecin önemli bir parçasıyız. Bugüne kadar teknolojimiz, güvenlik ve verimliliğe hizmet ediyordu. Teknolojilerimizi akıllı yazılımlarla destekleyerek, pandemi ile mücadelede etkin rol oynayan sistemlere dönüştürdük. Çünkü geldiğimiz noktada artık en önemli şey insan sağlığı ve iş yaşamının sürdürülebilirliği oldu.  Bu teknolojiler aslında sadece şu an koronavirüsün yayılmasını önlemek için değil, ileriki dönemde de pek çok bulaşıcı hastalığın yayılmasını kontrol altına almak için kullanılacak. Sonuçta çalışanların ve müşterilerin sağlığı bugün olduğu gibi gelecekte de kurumlar için önemini korumaya devam edecek.

Çalışmalarınız konusunda müşterilerin deneyimi ve değerlendirmeleri de çok önemli. Çözümlerinize yer veren işletmelerin aldığı geri bildirimler konusunda neler söylemek istersiniz?

Sensormatic olarak müşterilerimizin deneyimlerine çok önem veriyoruz. Bu nedenle müşteri ihtiyaçlarını mevcut en yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojilerle desteklemeye özen gösteriyoruz. Bu sayede bugün en fazla tercih edilen elektronik güvenlik şirketlerinin başında geliyoruz. Her yıl gerçekleştirdiğimiz Müşterinin Sesi (Voice of the Customer) görüşmelerinin 2021 kurumsal sonuçlarına göre tavsiye edilme puanımız, 2020 yılına göre yüzde 29 oranında arttı. Müşterinin gözünde her zaman ‘güvenilir’ bir firmayız ve daima ‘kaliteli ürün ve servis’ sunduğumuz düşünülüyor. ‘Tecrübeli, Uzman ve Profesyonel’ olmamız, kurumsal duruşumuz, ihtiyaçları anlayıp özel çözümler geliştirmemiz, müşterilerimizin gözünde öne çıkan özelliklerimiz arasında yer alıyor. Ulaşılabilir ve çözümlerimizin sürdürülebilir-güncellenebilir olması, müşterilerimiz tarafından tercih edilme sebebi oluyor. Müşteri tarafında fiyat her zaman önemli bir kriterdir, ancak bizim müşterilerimiz ödedikleri paranın karşılığını aldıklarını düşünüyor. Satış sonrası destek ve kurulum sürecinde de önemli fark yarattığımızı söyleyebilirim. Firmanın güvenilir olması ve sunduğu çözüm ve hizmetlerin arkasında olması önemli bir kriter ki, bu noktada satış sonrası teknik desteğin önemi devreye giriyor. Bu dönemde çözüm odaklı olmak da tedarikçi tercih ederken önemli kriterler arasında yer alıyor.

Turizm sektöründe teknoloji destekli güvenlik dönüşümü konusunda bir dirençle karşılaşıyor musunuz? Çözümlerinizden faydalanmak isteyen tesis ve işletmeler nasıl bir yol izlemeli?

İçinde bulunduğumuz dönem, herkese teknolojinin sahip olduğumuz en önemli güçlerden biri olduğunu ve değişen durumlara karşı çözüm geliştirme yeteneği sunduğunu gösterdi. Dolayısıyla bu güç, şimdi turizm ve otelcilik sektörünün de hizmetinde.  Bu anlamda teknoloji desteği ile gerçekleşen dönüşüme olan ilgi turizm sektöründe de karşılık bulmaya başladı.

Otel ve tesis yöneticilerine, misafirlerinin hijyen ve güvenlik beklentilerini karşılamaları için teknolojik altyapılarını gözden geçirmelerini ve en yeni çözümlerle bu süreci kontrol altında tutmalarını öneriyoruz.  Bunun için de en önemli adım ihtiyaç analizi. Konu güvenlik olunca her kurumun farklı ihtiyaçları olduğunu biliyoruz. Bu yüzden sürecin ilk adımında kendimizi müşterilerimizin yerine koyarak onların ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlamaya gayret ediyoruz. Olası risk ve gelişme açık alanları kapsamlı şekilde değerlendirdikten sonra çıkan sonuca göre en uygun çözümü sunuyoruz.

İlgili Yazılar