Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Ozan SuperApp reklamı
Ozan SuperApp reklamı

Türkiye’de e ticaret son üç yılda 10 kat arttı

E ticaret, gerek işlem hacmi gerek kullanıcı sayısı gerekse ulaşılan satış rakamlarıyla her yıl katlanarak büyüyor.

Pandeminin de etkisiyle özellikle son birkaç yılda e ticarette gözlenen bu dikkat çekici büyümeye dünyadan ve Türkiye’den rakamlarla örnek veren E-Ticaret Altyapı Sağlayıcıları Derneği (EDER) Kurucu Üyesi ve Projesoft CEO’su Yüksel Eminoğlu, eldeki rakamların 2020 yılında dünyada internet kullanan her 5 kişiden 4’ünün e-ticareti deneyimlediğini gösterdiğini belirtti.  

2021 sonunda 5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor
Küresel e-ticaret hacminin pandemi öncesi en son yıl olan 2019’da 3.4 trilyon dolardan %26’lık bir artışla 2020 de 4,3 trilyon dolara çıktığını söyleyen Yüksel Eminoğlu, 2021 yılında ise dünyada e ticaret hacminin 5 trilyon dolara yaklaşacağının tahmin edildiğini belirtti. Bu süreçte farklı yaş gruplarından ve ekonomik düzeyden tüketicilerin ilk kez e-ticaret deneyimi yaşadığını ve farklı bölgelerden konumu ve ölçeği fark etmeksizin çok sayıda satıcı, girişimci ve KOBİ’lerin e-ticarete yöneldiğini söyledi. E ticarette alıcı ve satıcı sayısındaki artışın yanı sıra farklı kategori ve ürün segmentlerinin de online pazarlarda görülmeye başlandığını söyleyen Yüksel Eminoğlu, yaşanan bu talep artışına cevap vermek için yeni e ticaret modellerinin de ortaya çıktığını anlattı.

Türkiye’de %2,5’tan %21’ler seviyesine çıktı
Türkiye’de ülke içindeki online ticaretin 2017 ve 2018 de %2.5 ve %4.1 iken 2020 yılı için %21 ler civarına kadar çıktığını belirten Eminoğlu, Türkiye’de e-ticaretin GSYH’ye oranının %4,5’e ulaşması ile birlikte bu anlamda diğer gelişmiş ülkelerde görülen bir büyüklüğe yaklaşarak önemli bir pazar haline geldiğini söyledi.  Covid-19 pandemisi etkisiyle Türkiye ekonomisinin 2020’de reel olarak %1,8 büyüdüğünü, e-ticaret harcamalarının ise %45 arttığının görüldüğünü söyleyen Yüksel Eminoğlu, Türkiye’de e ticarette en çok alım satımı yapılan ürünlerin tekstil sektöründe olduğunu, tekstilin e ticaretteki payının %85’ler seviyesinde bulunduğunu belirtti.  

Daha yüksek cirolar için önce güvenlik
E-ticarete katılan işletme sayısının 2015’ten bu yana toplamda  %42 artmasıyla Türkiye’de yerel eticaret ekosisteminin genişlediğini vurgulayan Eminoğlu, online pazaryerlerinin sunduğu gelişmiş teknolojilerin işletmelerin e-ticarete katılımını kolaylaştırırken satış gelirlerini de büyük oranda arttırdığını söyledi. E ticarette veri güvenliğinin bir e-ticaret firmasının başarısını direkt olarak etkileyen en önemli etkenlerden biri olduğuna dikkat çeken Eminoğlu, “Veri hırsızlığını amaçlayan hackerların hedefleri de %90 oranında KOBİ’ler. Güvenlik altyapısı seçiminde daha özenli olmaları KOBİ’ler için  hayati önem taşıyor. Bu süreçte Projesoft olarak Türkiye’nin ilk PCI DSS Level 1 uluslararası geçerlilik sertifikası bulunan e ticaret alt yapısını sunuyoruz ve KOBİlerimizin bu konudaki eksiklerini en iyi şekilde kapatıyoruz” dedi.

İlgili Yazılar