Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Arçelik’ten Sağlık Alanında Yeni Bir Ürün: Corensis Sağlık Kiosku

Arçelik, yeni nesil tele-sağlık çözümü Corensis Sağlık Kiosku kullanıma sundu.

Arçelik, sağlık sektörüne yepyeni bir cihazı sundu. Yeni nesil tele-sağlık çözümü Corensis Sağlık Kiosku, acil servislerde hastaların sağlık personelleri ile temasını azaltarak, oksijen satürasyonu, EKG, tansiyon, solunum, nabız, ateş, boy ve kilo gibi temel sağlık ölçümlerini yapabilmelerine imkân tanıyor, sonuçlarını otomatik ve anlık olarak sağlık personeli erişimine sunuyor.

Corensis, hastalar ile sağlık personellerinin temasını azaltacak

Yeni cihaz hakkında bilgiler veren Arçelik Strateji ve Dijitalden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Utku Barış Pazar, “Corensis Sağlık Kiosku, Covid-19 pandemisi ve dünyada yaşanan normalleşme sürecinde, sağlık çalışanlarının verimli çalışmasının sağlanması, hasta ile temasın minimumda tutulması ve hastaya en kısa sürede tanı konabilmesine destek olacak bir ürün. Nesnelerin interneti ve buna bağlı birçok akıllı sensör ve uygulama ile tele sağlık konusunda yenilikçi bir bakış açısı getiren Corensis Sağlık Kiosku ile hedefimiz, hastaların EKG, tansiyon gibi temel sağlık ölçümlerini kendi kendilerine gerçekleştirebilmelerini sağlamak. Böylece hastaların temel sağlık ölçümlerini yapabildikleri, sağlık verilerini tek noktadan yönetebilecekleri ve hatta online doktor görüşmelerini gerçekleştirebilecekleri sağlık noktaları olarak konumlayarak, Corensis Sağlık Kiosku’nu iş yerleri, aile sağlığı merkezleri, okullar, havalimanları, eczaneler gibi birçok farklı noktada kullanıma sunabileceğimizi düşünüyoruz” dedi. 

Ölçüm sonuçları uzaktan görüntülenebiliyor

Sağlık personelleri, ölçüm sonuçlarını hastane yönetim sistemi üzerinden görüntüleyebiliyor, böylece hastayla temas etmeden sonuçları yorumlayarak ilave testlere ihtiyaç olup olmadığına karar verebiliyor. Intel’in Covid-19 ile mücadeleye yanıt veren teknoloji girişimlerini desteklemek üzere başlattığı “Intel Pandemic Response Technology Initiative” programı kapsamında tasarlanan Corensis’de Intel çipler kullanılıyor. 

 Yapılan ölçümler yapay zeka kullanılarak raporlanıyor

Corensis’in yüksek hassasiyetli medikal sensörleri yardımıyla alınan ölçümler, yapay zeka destekli akıllı algoritmalar ile analiz edilerek raporlanıyor. Sağlıkta otomasyon çözümleriyle vital ölçüm sürelerini kısaltılıyor ve insan hatası faktörünü kaldırarak standardizasyon sağlanıyor. Sesli ve görsel asistan desteğiyle ölçüm süresince kullanıcıları yönlendirerek, tüm sağlık ölçümlerini ve hastalık geçmişiyle ilgili kayıtlarını kolaylıkla tamamlayacakları bir deneyim sunuyor. İş yerleri, okullar veya diğer benzeri alanlarda ise tele sağlık çözümü olarak, toplum açısından sağlık hizmetlerinin her yerden erişilebilir olmasını sağlayan bir alt yapıya sahip olan Corensis, böylece sağlık personeline uzaktan takip imkanı sağlarken, düzenli sağlık kontrollerinin yapılmasına, sağlık okur yazarlığının arttırılmasına ve önleyici sağlık bilincinin oluşturulmasına yardımcı oluyor. 

Arçelik’e yeni nesil tele-sağlık çözümü Corensis Sağlık Kiosku ile ödüller de gelmeye başladı. Corensis; dünyanın en büyük ve en prestijli tasarım yarışmalarında biri olarak kabul edilen A’ Design Awards’da Bronze Award, dünyanın en eski tasarım ödülü olan Chicago Athenaeum Mimarlık ve Tasarım Müzesi’nin düzenlediği Good Design Award’da Medical Award, küresel sağlık ve tıp teknolojisi pazarındaki en iyi şirketleri, teknolojileri ve ürünleri tanıyan bağımsız bir pazar istihbaratı organizasyonu MedTech Breakthrough’un düzenlediği Medtech Breakthrough Award’da Best IoT Healthcare Platform 2020 ve Türkiye’de sağlık profesyonelleri tarafından düzenlenen Doktorclub Awards’da ise, Yılın Medikal Endüstri Ödülleri – Yılın Ar-Ge / İnovasyon Uygulaması ödülüne layık görüldü. Bunun yanı sıra Corensis, Intel’in COVID-19 döneminde başlattığı “Intel Pandemiyle Mücadele Teknolojisi Girişimi” programından Avrupa’daki en büyük payı alarak 425.000 dolarlık bir kaynak yarattı. Corensis Sağlık Kiosku 2-4 Haziran tarihlerinde Expomedistanbul’da 311 B standında sergilenecek.  

İlgili Yazılar