Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Findeks ile Sektörün Gözünden” webinarı etkinliği gerçekleşti

Findeks Youtube kanalında üçüncüsü düzenlenen “Findeks ile Sektörün Gözünden” webinarı etkinliğinde bu ay, Emre Özpeynirci moderatörlüğünde pandemi döneminde otomotiv sektörü ve alacak riski yönetimi konuşuldu.

Honda Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, AKO Grup CFO’su Furkan Yazgan ve Dinamik Otomotiv Mali İşler Direktörü Hüseyin Küçük’ün katıldığı yayında, pandemi döneminin otomotiv sektörüne etkileri ve alacak riski yönetimi konusu gündeme alındı.

Findeks ev sahipliğinde her ay farklı sektörün ele alındığı “Findeks ile Sektörün Gözünden” webinar serisi tüm hızıyla devam ediyor. Otomotiv sektöründen önemli isimlerin konuk olduğu webinarın üçüncüsü Emre Özpeynirci’nin moderatörlüğünde Honda Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, AKO Grup CFO’su Furkan Yazgan ve Dinamik Otomotiv Mali İşler Direktörü Hüseyin Küçük’ün katılımıyla 22 Ocak Cuma günü düzenledi.

Gerçekleştirilen canlı yayında, pandemi döneminin otomotiv sektörü üzerine yansımalar ile sektörün yaşadığı dönüşüm ele alınırken, otomotiv sektörünün bayiler, tedarikçiler, yetkili satıcılar ve servisler kapsamında büyük bir ekosisteme sahip olması ve bu çerçevede Findeks’in sunduğu hizmetlerin kullanımı ile alacak risk yönetimi konularına değinildi.

Honda Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, olağanüstü unutulmayacak bir yılın geride kaldığını belirterek “Covid-19 ile mücadele ederken, ekonomiden sosyal hayata, iş yapış şekillerinden alışkanlıklara kadar önemli değişiklikler yaşandı. Pandemi etkisiyle beraber bir çok sektör düşük talep sebebiyle daralırken, otomobil ve hafif ticari pazarı bir önceki yıla göre %61 artarak, 773.788 adetle tamamlandı. Ancak, 2021 ve sonrası öne çekilen talep, pandemi etkisinin devam etme riski ve pazarda beklenen büyük dönüşüm, sonraki yıllar için kafalarda büyük soru işaretleri bırakıyor. Soru işaretlerinin arttığı bu süreçte, eldeki enstrümanları çok iyi kullanmak ve bilgi paylaşımını artırarak riskleri yönetmek gerekiyor.” dedi.

Otomotiv sektörünün yaşadığı dönüşümün, finans piyasalarındaki dinamizm ile de örtüştüğünü aktaran AKO Grup CFO’su Furkan Yazgan sözlerine “Sektör yapısal bir değişim süreci geçirirken, öngörülemeyen finansal koşullara karşın risk ve alacak takibinin makro boyuttan mikro boyuta evrildiği bir geçiş dönemini de birlikte yaşıyoruz. Bu değişim ikliminde teknolojik gelişmelerin de yardımıyla risk ve alacak takibinin anlık ve objektif kriterlere göre yapılabilmesi mümkün hale geliyor. Öngörülemeyen finansal koşullara karşın risk ve alacak takibinin makro boyuttan mikro boyuta indirgendiği günümüz dünyasında Findeks, güvenilir ve objektif bir bakış açısı ile bu alanda büyük bir eksikliği dolduruyor.” diyerek devam etti.

Dinamik Otomotiv Mali İşler Direktörü Hüseyin Küçük ise pandemiye rağmen otomotiv satış sonrası sektörü için 2020’nin verimli geçtiğini aktarırken “Otomotiv endüstrisi iç piyasa dinamizmi ve ihracatta lider olma özelliği ile ülkemizin en önemli sektörü konumunda. Otomobil satışları, 2020 yılı on aylık dönemde geçen yıla göre yüzde 73,1 oranında artarak 465.031 adet olurken, hafif ticari araç pazarı da yüzde 99,7 artarak 123.323 adede ulaştı. Rakamlara olumsuz yansımasa bile 2020 herkesin “geçsin artık” dediği bir yıl oldu. Her alanda olduğu gibi, alacak riski yönetiminde de dijitalleşmenin  ne kadar  önemli olduğunu 2020 yılını yaşayarak gördük. Findeks bu konuda  yaptığı çalışmalarla önemli bir iş ortağıdır.’’ dedi.

Program yayınının tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar