Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Bot çiftliklerinde günde bir cihaz başına 2,880 şarkı dinlenebiliyor

Mobil Uygulama platformu Adjust‘ın yaptığı araştırmaya göre sahteciler, sadece bir ön ödeme ile bot çiftliklerini kullanarak müzik platformları üzerinden sanatçıların parçalarının binlerce kere dinlenmesini sağlıyor.

Bu durum, aramalarda öne çıkmayı, popüler çalma listelerinde yer almayı ve en önemlisi, insanların ilgisini çekmeyi sağlıyor. Bu durumun müzik streaming endütrisini olumsuz etkilediğini dile getiren Adjust EMEA & Orta Doğu Asya Büyümeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ender Özcan sözlerine şu şekilde devam ediyor:

Milyonlarca insan, her sabah bir fincan kahve ile uyanıyor, en sevdikleri müziği açıyor. Bu parçaların bir müzik streaming servisinde olma olasılığı çok yüksek. ABD Nielsen Music/MRC Yıl Ortası Raporu,  2020’nin ilk yarısında Amerikalı kullanıcılar tarafından dinlenen müziğin %79’unun müzik streaming platformları üzerinden dinlendiğini gösteriyor ve bunu ikinci sırada video streaming takip ediyor. Ancak bu normal durumun arkasında streaming servislerini ve plak şirketlerini hedef alan kötü niyetli insanlar da var. Sahte dinlemeler, sanatçılara yılda 300 milyon dolar zarar ettirebilir ve kötü oyuncular bunu botlarla yapıyorlar.

Streaming ekonomisi

Odaklanmamız gereken ilk şey, streaming ekonomisinin nasıl çalıştığıdır. Abonelik için her ay para ödediğinizde veya ücretsiz hesabınızı kullanırken parçalar arasındaki reklamları dinlediğinizde, bu para bir havuza aktarılır.

Streaming platformu, bu havuzun belli bir yüzdesini kendi payı olarak alır, ancak aslan payı plak şirketlerine, yayıncılara ve lisans aracılarına gider. Bu gruplar daha sonra müzisyenlere kendi sözleşmeleri doğrultusunda ödeme yaparlar.

Plak şirketinin ve dağıtımcının ücretleri orantılı dağıtılır. Örneğin Enya’nın, bir streaming platformundaki toplam dinlemelerin %2’sini aldığını düşünürsek, Enya’nın plak şirketi o ay telif sahiplerine ayrılan toplam havuzun %2’sini alır, sonrasında da Enya’nın plak şirketiyle olan sözleşmesi çerçevesinde Enya’ya ödeme yapılır.

Bot çiftliklerinde günde bir cihaz başına 2,880 şarkı dinlenebiliyor

Bot sahtecilerinin ciroyu sanatçılardan alıp kendi ceplerine yönlendirmek için kullandıkları iki saldırı yöntemi vardır. Bunlardan ilki, sanatçı dışındaki insanların sahip oldukları “sahte” parçaları döngüde çalmak.

Botlar, sanatçı olmayan kişilerin binlerce sahte hesap oluşturmalarına ve sahtecilerin adına kayıtlı parçaları çalmalarını sağlar. Böylece gerçek sanatçılardan milyonlarca dolar elde edebilirler. Ancak ciroyu nasıl sağlıyorlar?

MusicBusinessWorldwide (MBW), bot çiftliklerinin sahte dinlemeleri nasıl nakit paraya dönüştürdüklerini açıklıyor. Ayda 9.99 dolardan 1,000 hesap oluşturduğunuzu düşünelim. Bu da her ay yaklaşık 10,000 dolarlık bir harcama anlamına geliyor. Peki gelirin kaynağı nedir? Aylık ciroyu hesaplarken, birçok streaming servisinde bir parçanın monetize edilebilmesi için en az 30 saniye uzunluğunda olması gerektiğini hesaba katmak gerekir. Bir günde 86,400 saniye vardır.

Botların insanüstü yetenekleriyle birlikte, bot çiftliklerinde günde bir cihaz başına 2,880 şarkı dinlenebiliyor, bu da 1,000 cihazlık bir çiftlikte günde 2.9 milyon şarkı anlamına geliyor. Bütün ay düşünüldüğünde bu 86,400,000 çalma demek oluyor. Kısacası, her çalma başına 1 sentin onda biri bile söz konusu olsa bile her ay çeyrek milyon dolarlık bir zarardan bahsedebiliriz. Bunun maliyeti sadece 1,000 abonelik ve genel giderlerden ibaret. Ayrıca, bu tür bir çiftlik kurmak zor değil.

Sahteciler, sadece bir ön ödeme ile bot çiftliklerini kullanarak parçanızın binlerce kere dinlenmesini sağlıyor

Bot satıcılarının sistemi kötüye kullanabilmelerinin ikinci yolu ise, müzik tanıtımının en temel ilkelerinden birini kullanmaktır: ilgi ilgiyi çeker. Zamanı kısıtlı ve ilgi alanlarına dikkat eden gerçek insanlar, genellikle en yoğun ilgi çeken listelere yönelirler ve neyin popüler olduğuna bakarlar.

Bot satıcıları, sanatçılara bu doğal düzeni bozma ve stream’leri toplu olarak satın alma yeteneği sağlıyor. Sahteciler, sadece bir ön ödeme ile bot çiftliklerini kullanarak parçanızın binlerce kere dinlenmesini sağlıyor, bu da aramalarda öne çıkmayı, popüler çalma listelerinde yer almayı ve en önemlisi, insanların ilgisini çekmeyi sağlıyor. Bu durum, sanatçıları ekonomik olarak doğrudan etkilemese de, başarıyı adil bir şekilde kazanmak isteyenlerin işini zorlaştırıyor ve bot satıcılarına ödeme yapabilecek durumda olanların başarısını artırıyor.

Profesyonel müziğin sert rekabet ortamı içinde, stream’lerin ve listelerin popülerlikte geçer akçe olduğunu bilen müzik hayranları bile bu savaşa dahil olabilir. K-pop hayranları, “bizi hiçbir şey durduramaz” felsefeleriyle biliniyorlar, buna müzik listelerde en üst sıralarda yer almak için bot çiftlikleri kurmak da dahil. Bunun Korece’de bir adı da var: sajaegi.

Botlar nasıl alt edilebilir?

Hem plak şirketleri hem de streaming servisleri için, stream’lerin bütünlüğünün doğrulanması ve gelirlerin sanatçılara ve telif sahiplerine adil bir şekilde dağıtılması önemlidir. Ancak e-ticaret ve oyun sektörlerinde olduğu gibi, bot sahteciliği tehdidi her zaman var olacaktır.

Sahteciliğe karşı koruma yöntemleri geliştikçe, saldırılar da daha sofistike hale gelir. Bu kedi-fare oyununda her zaman bir adım önde olmanın tek yolu, organizasyonel seviyede hazırlıklı olmaktır. Bunu da, bu işi yapmaları için doğru insanları görevlendirmekle yapabilirsiniz. Bot sahteciliğindeki ve önleyici tedbirlerdeki en son yenilikleri kullanmak için çalışmalarını sadece sahtecilik konusuna adamış bir ekipten yararlanın.

Böylece uygulama güncellemeleriniz her zaman bir adım önde olur ve en son bot önleme yazılımlarını uygulamanıza erkenden entegre edilebilirsiniz. Bot sahteciliğini ciddiye aldığınızı ve bu konuda harekete geçtiğinizi tüketicilerin bilmelerini sağlayarak, uygulamanıza olan güveni artırabilirsiniz.

Ancak yol açtıkları bütün zarara rağmen, botların bıraktıkları dijital ayak izleri kolayca tespit edilemez. Bu sorun, sadece şirket içi çözümlerle halledilemeyecek kadar büyüktür. Bu yüzden, şirket içi ekibinizi botları tespit etmeleri ve ortadan kaldırmaları için tasarlanmış endüstri lideri araçlarla donatmanız önemlidir. Bot tespit çözümleri, Machine Learning ve insan-cihaz arası etkileşimlerden ortaya çıkan anonim sensör verilerini ve davranışsal düzenlerdeki farkları kullanarak gerçek insanları ve botları ayırt edebilirler. Buradan başlayarak, botları ortadan kaldırmak ve streaming ekonomisinin kontrolünü almak çok kolay bir hale gelir.

İlgili Yazılar
Devamını oku

Küresel Etki Konferansı Başlıyor

Uluslararası Liderler, Sürdürülebilir Geleceğe Yönelik Yaklaşımları Küresel Etki Konferansı’nda Tartışacak İlk kez düzenlenecek olan Küresel Etki Konferansı, (Global…