Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Linktera’dan 2021 Hamlesi: Silikon Vadisi Ofisi

Bankacılıktan finansa, e-ticaretten sigortacılığa kadar farklı alanlarda ortaya koyduğu projelerle dikkat çeken Türk mühendislik ve yazılım şirketi Linktera 2020 değerlendirmesini yaparak 2021 hedeflerini paylaştı.

Şirket, 2020 içinde özellikle pandemi döneminde müşterilerine sunduğu başarılı proje ve yazılımlarla dijitalleşme süreçlerinin hızlanmasında büyük rol üstlendi. Linktera Genel Müdürü Taşkın Osman Aksoy, “Bu yıl hayatımıza giren lokasyondan bağımsız iş yapış şekilleri sebebiyle uzaktan müşteri edinimi, yapay zekâ robotlarıyla otomasyon, ileri analitik ve büyük veri uygulamaları gibi bu düzende kurumların hayatını kolaylaştıracak teknolojileri yeni yılda da geliştirmeye ağırlık vereceğiz” dedi.

2020 yılı birçok sektörü olumsuz olarak etkilerken bazı sektörlerin ise daha fazla gelişmesine ve dijitalleşme süreçlerinin hızlanmasına ön ayak oldu. Dijitalleşme ve otomasyon hem bireylerin hem de kurumların iş yapış biçimlerini önemli ölçüde değiştirirken pandemi dönemiyle birlikte bu dönüşüm çok daha büyük hız kazandı. Pandemi döneminde bu değişimi doğru bir şekilde yöneten, iş yapış biçimlerine ve kurum kültürlerine başarılı şekilde entegre eden şirketler ise bu dönemden karlı çıktı.

Dijital dönüşüm süreçlerinde desteğe ihtiyaç duyan firmalara küresel standartlarda proje danışmanlığı, ürün desteği, sistem entegrasyonu ve uçtan uca proje yönetimi gibi hizmetleri sunan Türk yazılım şirketi Linktera’nın Genel Müdürü Taşkın Osman Aksoy dijital dönüşümü hızlandıran robotik süreç otomasyonunun bu yıl yükselişe geçtiğini belirterek 2020 yılını değerlendirdi. Aksoy, “Kuruluşların robotik süreç otomasyonuna duyduğu ihtiyaç bu yıl pandemiyle birlikte büyük bir artış gösterdi. Bu zaman zarfında Linktera olarak kuruluşların 24 milyon TL’ye yakın operasyonel tasarruf ve 10.000 adam saatin üzerinde verimlilik sağlanmasına katkıda bulunduk. 2020 yılı içerisinde toplamda 45 yapay zekâ robot entegrasyonu yapıldı. Bu robotlarla çalışanların iş yükünü hafifletmek adına 254 süreç robotlar aracılığıyla otomasyona bağlandı” ifadelerini kullandı.

51.700 saat çalışmayla 74 başarılı proje hayata geçirildi

Bu yıl farklı sektörlerden birçok başarılı projeyi hayata geçirdiklerini belirten Aksoy sözlerine şöyle devam etti: “Linktera, bankacılık, sigorta, online satış, kamu, belediye gibi alanlarda toplam 36 müşteriyle 74 proje gerçekleştirdi. Toplamda 51.700 saat proje üretildi. Linktera’nın Ar-Ge ofisi olan LinkteraLabs’te ise bu yıl 16 ürün projesi için 2.158.458 satır kod yazıldı, 11 yeni ürün hayata geçirildi.

2020 yılında 85 yeni çalışanı bünyesine katarak büyümeye devam eden şirket, Linktera Network ile ortak vizyona sahip uluslararası firmalar ve yerel girişimler ile iş ortaklıkları geliştiriyor. 2020 yılında da bu kapsamda küresel analitik teknoloji sağlayıcısı FICO ile partnerlik anlaşması imzalayan Linktera, dolandırıcılık, uyumluluk ve kredi riski ürünleriyle dünyanın önde gelen banka ve finans kuruluşlarıyla çalışan FICO’ya danışmanlık ve entegrasyon hizmeti verecek. Ayrıca global yazılım şirketi UiPath ile iş birliğini genişleterek Gold Partner’liğe taşıdı.

2021 yılında hedef Silikon Vadisi

Yeni yılda da 2020 yılında değişen iş yapış şekilleri ve müşteri talepleri doğrultusunda çalışmalarına devam edeceklerini belirten Aksoy “Bu yıl hayatımıza giren lokasyondan bağımsız iş yapış şekilleri sebebiyle uzaktan müşteri edinimi, yapay zekâ robotlarıyla otomasyon, ileri analitik ve büyük veri uygulamaları gibi bu düzende kurumların hayatını kolaylaştıracak teknolojileri geliştirmeye ağırlık vereceğiz. LinkteraLABS bünyesinde kurum içi girişimcilik programımızla ürünleştirme stratejimizi merkeze alarak Linktera Network’ü daha da geliştireceğiz. Linktera’nınİstanbul ve Dubai’deki ofislerinin yanı sıra 2021 yılı içerisinde Silikon Vadisi’nde de bir ofis açmaya hazırlanıyoruz. Global partnerlerimizle edindiğimiz global vizyonu ve uzmanlığımızı bölgede ve Orta Doğu’da bir avantaja çevirerek uluslararası projeleri hayata geçireceğiz” dedi.

 

 

İlgili Yazılar