Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Odeabank, Kayserili iş insanları ile dijital platformda bir araya geldi

Odeabank, COVID-19 salgını nedeniyle dijital platform üzerinden gerçekleştirdiği Dış Ticaret Buluşmaları kapsamında, Kayserili iş insanları ile bir araya geldi.

Odeabank’ın, Kayserili iş insanları ile gerçekleştirdiği 2020 yılının son buluşmasında, COVID 19 salgınının dünyada ve Türkiye’de makroekonomik gelişmelere etkileri ve 2021 beklentileri tartışıldı.

TÜRKİYE’NİN genç ve dinamik bankası Odeabank, COVID-19 salgınının başlamasından bu yana dijital ortamda düzenlediği 32’nci ve 2020 yılının son Dış Ticaret Buluşmasını Kayserili iş insanları ile gerçekleştirdi. 60’a yakın şirket yöneticisinin katıldığı toplantıda, 2020 yılında yaşanan gelişmeler ele alınarak, 2021 beklentileri tartışıldı. Toplantıda COVID-19 salgınına karşı geliştirilen aşıların ve ülkelerin aşılama programlarının küresel ekonomiye etkisi de konuşuldu.

Zafer Seyar: “Dış ticaret firmalarına destek vermeye devam edeceğiz”

Odeabank Nakit Yönetimi ve Dış Ticaret Direktörü Ahmet Zafer Seyar, Türkiye ve dünyanın içinde bulunduğu bu zor dönemde sanayici ve ihracatçılara destek olmak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Odeabank olarak Kayserili iş insanları ile Dış Ticaret Buluşmaları kapsamında bu yıl ikinci kez bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını belirten Seyar, şöyle devam etti: “Salgına rağmen, dış ticaret bu yıl atılım yaptığımız önemli bir alan oldu. COVID-19 salgınının ekonomiye etkisini asgari seviyede tutmak amacıyla sanayicilere önemli kolaylıklar sağlıyoruz. İhracatçılarımıza destek olmak amacıyla Merkez Bankamızın Reeskont Kredileri programı çerçevesinde yaklaşık 900 milyon dolarlık reeskont kredisine aracılık ettik. Dünya ve ülkemiz için zor olan bu süreçte müşterilerimizin yanında olduğumuzu göstermek üzere destek paketleri açıkladık. Türkiye ihracatının belkemiği olan dış ticaret firmalarımıza kullandırılmak üzere Hollanda Kalkınma Bankası FMO ile 25 milyon dolar tutarında 5 yıl vadeli finansman sözleşmesi imzaladık. Yurtdışından alınan bu uzun vadeli kaynak, bu zorlu dönemde Odeabank’a ve ülkemizin bankacılık sektörüne duyulan güvenin bir sonucudur. Odeabank olarak Türkiye’de reel sektörü daha güçlü bir şekilde desteklemeye yönelik yeni finansman olanakları üretmeye devam edeceğiz.

Altınsaç: “Küresel ekonomi 2021 yılında büyüme kaydedecek”

Video konferansta konuşan Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç, Ankaralı iş insanları ile 2020 yılı gerçekleşmeleri ve 2021 yılına yönelik öngörülerini paylaştı. Altınsaç, dünyada ve Türkiye’de makroekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “2021 yılı dünyanın COVID-19 salgınına karşı aşılama ile toplu bağışıklığın önem kazandığı  bir yıl olacak. Küresel piyasalar yılın son döneminde COVID-19 ile mücadelede önemli bir faktör olan aşılamaya odaklanmış durumdalar. Aynı zamanda merkez bankaları ve maliye politikaları da küresel ekonomileri desteklemeyi sürdürüyor. 2021 yılının ilk çeyreğinde ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 25’nin aşılanması planlanıyor. Gelişmiş ülkeler gelişmekte olan ülkelere göre bir adım önde gidiyor. Küresel ekonomide 2021’in sonuna doğru toplu bağışıklığın çokça konuşulduğu bir dönem olmasını bekliyoruz. COVID-19’dan kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle dünya ekonomisi 2021’in ilk çeyreğini göre zor geçirecek olsa da özellikle 2021 yılının 2’ci yarısı için beklentilerimiz olumlu. Benzer şekilde turizmde de 2021 yazının geçtiğimiz döneme kıyasla çok daha iyi geçeceğini hesaplıyoruz. 2020 yılını yüzde 4’e yakın bir daralma ile kapatması beklenen küresel ekonominin 2021 yılında yüzde 4 civarında büyümesi öngörülüyor. Türkiye’de de 2021’in ikinci yarısından itibaren  daha rahat bir ekonomik ortama gireceğimizi öngörüyoruz. 2020’de yaşanan tüm zorluklara rağmen, bu yılı yüzde 1’e yakın bir büyüme ile tamamlıyoruz. 2021 yılında ise son bir aylık vadede atılan olumlu adımların devam edeceği varsayımı ile yüzde 4’lük büyümeyi yakalayacağımızı düşünüyoruz. ” 

İlgili Yazılar