Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Workindo, 2020 raporunu açıkladı

“Bu Sitede İş Var” mottosuyla yola çıkan Workindo, 2020 raporunu infografik ile açıkladı.

Yapı-inşaat sektörüne özel online kariyer ve hizmet platformu Workindo.com, 2020 yılı site verileri üzerinden inşaat sektörünün kariyer ve online pazaryeri infografiğini yayınladı.

Öncelikle inşaat sektöründe 2020 yılını değerlendiren ve 2021 yılı için öngörülerde bulunan Workindo.com CEO’su Erhan Kocabaş, “İnşaat sektörü, pandeminin hayatımıza girmesi ile pek çok sektör gibi bir yavaşlama evresine girdi. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oluşan panik dalgası ile birlikte yatırımlar yavaşladı ve küçülme süreci başladı. Mart ayında yaşanılan şok sonrası devreye giren teşvikler ve uygun faizli kampanyalar sektöre yılın ikinci yarısında bir ivme kazandırarak özellikle yarım kalan projelerin devam etmesini sağladı.

Mevsim etkisinden arındırılmamış temel işgücü göstergelerine göre, istihdam edilenlerin sayısı inşaat sektöründe 147 bin artış gösterdi. İstihdam edilenlerin % 6,2’si inşaat sektöründe yer aldı. Ekonomik faaliyete göre, mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam, inşaat sektöründe 15 bin kişi arttı. İnşaat maliyet endeksinde ise ciddi artış söz konusu. 2020 yılı boyunca toplam artış %19.49 oldu. Maliyetlerin artması ve faizlerin tekrar psikolojik sınır olan %1’in üzerine çıkması ile konut satışlarında yavaşlama evresi başlamış oldu. Maliyetlerin yükselmesi ayrıca yeni konutlara başlama oranlarını da düşüren başlıca etken olmaya devam ediyor.” dedi.

2021’de Hedef Yurtdışı!

Workindo olarak 2020’de büyüyerek yollarına devam ettiklerinin altını çizen Erhan Kocabaş, sözlerine şöyle devam etti: “Biz aynı zamanda pandemi sonrasına da hazırlandık; bu süreçte gaza basarak kriz dönemini sektörün ihtiyaçlarını anlayıp çözüm üretme evresi olarak gördük ve 2020 yılını platformumuzda ciddi geliştirmeler ve yenilikler yaparak geçirdik. Bu yenilikler sonucu Workindo ile çalışan firma ve personel ağımızı genişlettik.

Sene başında platformumuzda inşaat ve alakalı sektörlerdeki firmaların sadece ihtiyacı olan insan kaynağını ve çalışan iş gücünü bulmalarına fırsat verirken geliştirdiğimiz yeniliklerle hizmet ve ürün tedarik taleplerini Workindo üzerinden yapabilmelerine olanak sağlayarak inşaat sektörüne özel pazaryeri oluşturduk. Bir inşaat firması aldığı bir taahhüt işinde ihtiyacı duyacağı iş gücünü, tedarikçi firmaları ve malzemeyi artık Workindo’ya kayıtlı diğer firmalar üzerinden karşılayabiliyor.

İnşaat sektörünün dijitalleşmesi yönünde her geçen gün daha da çok çalışarak sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirmek konusunda kararlı ve emin adımlarla ilerliyoruz. 2021 yılında yurt dışına açılma sürecini başlatıyoruz. İlk hedefimiz Rusça konuşan ülkeler. Özellikle Rusya ve Özbekistan’ı kendimize hedef olarak belirledik. Çok yakında ekibimize Rusça konuşan arkadaşlarımız da katılacak ve hızlı bir şekilde platformumuzu Rusça diline adapte edeceğiz. Her sene 2 farklı coğrafyayı hedefleyerek büyüme ve genişleme trendimizi artırmaya devam edeceğiz.”

“Hamili Kart Yakınımdır Devri Kapandı”

Workindo.com verilerinden yola çıkarak hazırladıkları inşaat sektörünün kariyer ve pazaryeri 2020 infografiğini de değerlendiren Erhan Kocabaş, şu yorumlarda bulundu:

“Şuan da 26.481 olan üye sayımızın %92,62’sini iş arayan personeller %7,38’ini de firmalar oluşturuyor. Üye sayımızı kısa zamanda katbekat artırmayı hedefliyoruz. Toplamda 1700’e yakın personel ve taşeron ilanlarımız bulunuyor. Görüldüğü gibi inşaat sektöründe artık hamili kart yakınımdır devri kapandı. Personeller-firmalar-taşeronlar sadece Workindo.com’a üye olarak insan kaynakları çözümlerine kolayca ulaşabiliyorlar.

“Dünya İşini Türkiye’de Arıyor”

İnşaat sektörü denildiğinde dünyadaki bilinen ülkelerden biriyiz, şirketlerimizin yurtdışındaki faaliyetleri durmadan devam ediyor. Türkiye’deki inşaat sektörünün bilinirliği ve iş kalitesi dünya tarafından kabul görmeye 2020’de de devam etti. Workindo.com’da Avrupa, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Afrika olmak üzere yurtdışından birçok alıyor.

“İş Arayışları Artık Mobil”

Teknolojinin gelişmesiyle artık her şeyi cepten mobil olarak yapabiliyoruz. Yemek siparişinden market siparişine temizlik işlerinden ikinci el-satıma kadar hepsine tek tıkla ulaşılabiliyor. İnşaat sektöründe iş arama konusunda da mobil cihaz kullanımı %64,41 ile ilk sırada yer alıyor.

“Baretli Kadınlar ve Gençler Dikkat Çekiyor”

Kadınlar inşaat sektöründe daha fazla var olmak için arayışlara başladı. İş arayanların %36’sının kadın olması kadınların inşaat sektöründe ciddi varlığını gösteriyor. Workindo.com’da iş arayanların %57’sini 20-25 yaş aralığındaki gençler oluşturuyor. 26-40 yaş aralığı ise %43. En fazla iş arayan yaş ise %14 oranıyla 24 oldu.

“Sektörün En Fazla Arananı Mühendisler ve Kaynakçılar”

2020 yılında Workindo.com’a verilen ilanlara baktığımızda en çok mühendislerin ve kaynakçıların arandığını görüyoruz. Bu kategorilerin ardından elektrikçi ve mimarlar geliyor.  

“Sektör En Fazla İşi Sonbaharda Arıyor”

İnfografik verilerimize baktığımızda inşaat sektöründe iş aramalarının en çok yapıldığı aylar Kasım, Ekim ve Eylül olduğu görülüyor.

“Büyük Şehirlerde İş Var”

Taşeron ve işçi arayan firmaların verdiği ilanlar bazında ilk 4 büyük şehir değişmezken sektörün 5. büyüğünün Kocaeli olduğunu gördük.

“İnşaat Sektörü En Fazla Kaba İnşaat Taşeronu Arıyor”

Workindo.com’un kariyer platformu olmasının yanında inşaat sektöründe hizmet alım-satımı da yapılan bir pazaryeri konumunda olduğunu söyleyebilirim. 2020’de Workindo’dan en çok talep edilen hizmet kaba inşaat hizmetleri oldu.

İlgili Yazılar
Devamını oku

Uzaktan Eğitime Yeni Formül

DORinsight tarafından yapılan araştırma, ebeveynlerin uzaktan eğitim sisteminden beklentilerini ortaya koydu. Katılımcıların %78’i uzaktan eğitimde online sınıf ortamında…