Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Global Compact Türkiye 2020 Türkiye SKA Öncüsü belirlendi

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri İnovasyon Direktörü Boğaç Şimşir, VitrA İnovasyon Merkezi’nde kamusal alanlar için geliştirilen hijyenik tuvalet projesi ile “2020 Türkiye SKA Öncüsü” seçildi.

UN Global Compact, dünya genelinde her yıl Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına (SKA) ulaşmak için dönüşümü harekete geçiren SKA Öncülerini (SDG Pioneers) belirliyor. Global Compact Türkiye de bu yıl, üye şirketler bünyesinde, SKA’lara katkı sunan projelere öncülük eden her kademeden çalışan arasından Türkiye SKA Öncüsü’nü seçti. 2020 Türkiye SKA Öncüsü Boğaç Şimşir, küresel elemelere doğrudan katılım hakkı kazandı. Tüm küresel başvurular arasından belirlenecek ‘2020 SKA Öncüleri’ 2021’in Haziran ayında UN Global Compact Liderler Zirvesi’nde açıklanacak.

Dördüncü: Daha iyi bir dünya için ilham verici çalışmalara ihtiyacımız var”

Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, “Dünyamız iklim değişikliği, göçler, savaşlar, bunların getirdiği toplumsal eşitsizlikler gibi devasa küresel sorunlarla başa çıkmaya çalışırken, bu yıl bunların üstüne bir de küresel salgın eklendi. Geldiğimiz son nokta; artık görmeyi, yaşamayı arzu ettiğimiz dünyayı yaratmak için sürdürülebilirliği benimseyen tüm şirketler ve paydaşların katılımıyla küresel bir hareket başlatmaktan başka çaremiz kalmadığını açıkça gözler önüne seriyor. Daha iyi bir dünya için, şirketlerimizde her düzeydeki çalışanın katkısına ve ilham verici çalışmalara ihtiyacımız var. UN Global Compactin her sene küresel çapta ilan ettiği SKA Öncüleribu kişileri hem takdir etmeyi hem de başarılı çalışmaları yaygınlaştırarak herkese ilham vermeyi amaçlıyor. Bu sene bizler de Türkiyenin SKA Öncüsünü belirleyerek ülkemizden tüm dünyaya örnek olabilecek uygulamalara ışık tutmak istedik. Yönetim Kurulumuz, kamu, Birleşmiş Milletler, akademi ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan değerli bir jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda, 2020 Türkiye SKA Öncüsü ilan edilen Boğaç Şimşiri ve Eczacıbaşı Topluluğu’nu gönülden kutluyorum.” dedi.

UN Global Compact gibi değerli bir kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifine katkı sunmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduğunu belirten Eczacıbaşı Yapı Gereçleri İnovasyon Direktörü ve ‘2020 Türkiye SKA Öncüsü’ Boğaç Şimşir ise şunları söyledi: ”Pandemiyle birlikte toplumun hijyenle ilgili kaygıları en üst seviyeye çıktı. Çoğumuz pandemi tam anlamıyla bittikten sonra, bu dönemde kazandığımız pek çok hijyen alışkanlığını terk ederek eski alışkanlıklarımıza geri döneceğiz. Bu yüzden önemli olan kişilerde kalıcı davranış değişiklikleri yaratmak. Bunu da yaşam alışkanlıklarını herkesin faydasına dönüştüren yeni ve kalıcı çözümlerle sağlayabiliriz.” VitrA İnovasyon Merkezi’nde odağına insan sağlığı ve hijyeni alan birçok proje üstünde çalıştıklarını belirten Şimşir, sözlerine şöyle devam etti: “Kamusal alanlarda bulaş riski her zaman çok yüksek. Bugün Covid-19, ileride başka olası virüslerle ilgili dikkatli olunması gereken alanların başında ortak kullanılan banyo ve tuvaletler geliyor. Şu anda özellikle kamusal alanlarda bulaş riskini azaltmaya yönelik, hiçbir yere dokunmadan tuvaleti kullanıp çıkabileceğimiz akıllı banyo teknolojileri üzerine çalışmalar yürütüyoruz ve çok yakında teknolojisi bize ait bu ürünler sahada olacak.”

İlgili Yazılar
Devamını oku

Dijitalleşme Üretimin Koruyucu Kalkanı Oldu

Dünyada 300 fabrikayı dijitalleştiren teknoloji şirketi Doruk, pandemiyle birlikte hızla artan dijitalleşmenin üretimdeki önemine dikkat çekiyor. Pandemiyle birlikte…