Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

COVID-19 koşullarında bulutun büyümesi sürüyor

Nutanix, bulut kullanımının 2019 ve 2020 boyunca nasıl değiştiğini analiz eden yeni raporunun sonuçlarını paylaştı.

‘Normal yaşamın’ yeniden tanımlandığı olağanüstü bir yıl olan 2020’de birçok dikey sektörde bulut kullanımını artarken, COVID-19 nedeniyle bu yıl tüketimde bazı sektörlere yönelik belirgin bir kayma gözlendi. Bununla birlikte bazı endüstrilerde büyüme azalmış olsa da, dijitale ve evden çalışmaya yönelik ivme, teknoloji, medya ve telekom gibi sektörlerde bulut tüketiminin artmasına ve 2020’nin ilk yarısına uzanan tutarlı bir büyümeye yol açtı.

Dikey sektörlerdeki trendlere bakıldığında COVID-19 teknoloji, medya ve telekom sektörlerinde bulut hizmetlerinin benimsenmesinde artışa yol açarken, üretim ve perakende sektörlerinde 2020’nin ilk çeyreğinde bulut kullanımında %40’ın üzerinde bir azalma gördü. Bununla birlikte bu sektörler, 2019’un üçüncü çeyreğinde %363’lük artışla 2019 yılında bulut harcamalarında ciddi bir büyüme yaşamışlardı. Rapor, bulut tüketimindeki değişkenliği ortaya koyarken çalkantılı zamanlarda bulut teknolojisinin esnekliğinin altını çiziyor. Finansal hizmetlerde harcama 2020’nin başlarında bir miktar düşse de, Nisan ayında %34’e varan yüksek bir büyümeyle geri döndü.

Hizmetlere göre bulut tüketimine bakıldığında bilgi işlem, tüm segmentlerdeki en büyük hizmet harcamasını temsil etmeye devam ediyor. Bulut harcamasının %70’i bilgi işlem, ağ ve depolamadan oluşan IaaS’den geliyor. Rapordaki bir başka gözlem, kurumsal müşterilerinin en çok analitik ve yeni ortaya çıkan hizmetlere pay ayırdıklarını ve harcamalarının çoğunu Azure’da yaptığını gösteriyor.

Teknoloji sektörünün bulut harcamalarında COVID-19 etkisi, 2020’de medya ve telekomünikasyonla birlikte harcama eğilimlerinin hız kesmeden büyümeye devam ettiğini gösterdi. 2019’un son çeyreğinde büyüme oranları %135 olarak hesaplandı ve ikinci çeyreğe kıyasla %56 büyüme sağlandı. Şubat 2020 ile Mayıs 2020 arasında büyüme %29 oldu. Son birkaç yıllık büyümenin ardından 2019’da finansal hizmetlerdeki bulut harcamaları istikrarlı olarak devam ederken, COVID-19’un ortaya çıkmasının ardından oluşan belirsizlik dönemi 2020’de tüm ayları etkiledi. COVID-19 nedeniyle finans hizmetlerinde bulut kullanımı Şubat 2020’de %10 düşse de, Nisan ayında %34’lük pozitif bir büyüme gözlemlendi.

Nutanix Kıdemli Ülke Satış Müdürü Tarık Ertuğrul, “Kriz zamanlarında bulut teknolojilerini benimsemenin faydası daha belirgin ortaya çıkıyor” diyor. “Raporda da görüldüğü gibi 2020’deki sürekli değişen manzara bulut harcamalarında bir belirsizliğe işaret etse de, bazı sektörlerde büyüme ve istikrar görmek cesaret verici ve bu sıçramanın devam etmesini bekliyoruz.”

Rapordaki diğer bazı bulgular şöyle:

  • Bulutta İlişkisel DBaaS hızlanıyor: Hizmet olarak İlişkisel Veritabanları, AWS ve Azure genelinde hızla benimsenerek en çok kullanılan hizmet haline geliyor.
  • Bulutta olgunluk: Çoğu müşteri, bulut tüketim stratejilerinin bir parçası olarak yüksek olgunluk ve bulutu benimsemesini yansıtan 15’ten fazla bulut hizmeti kullanıyor.
  • Bulut maliyet tasarrufu: Kullanılmayan kaynakları doğru boyutlandırmak ve ortadan kaldırmak, harcamalarda %10-15 tasarruf sağlıyor.

Nutanix bulut kullanım raporu, bulut altyapılarını yönetmek için Nutanix’in çoklu bulut maliyet yönetimi hizmeti olan Xi Beam’i kullanan müşterilere ait 2019 ve 2020 yıllarına ait müşteri bulut harcama verilerinin analizine dayanıyor. Rapordaki veriler, Beam harici müşterilerin bulut kullanımını temsil etmeyebilir.

İlgili Yazılar