Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Vestel ve Ege Üniversitesi teknoloji ve bilim iş birliğine imza attı

Vestel, üniversite-sanayi iş birliği konusunda yeni bir projeye daha imza attı, teknoloji ile bilimi bir kez daha yan yana getirdi.

Protokol kapsamında Ege Üniversitesi, Vestel’in ürün ve teknoloji geliştirme, farklılaştırma ve onay süreçlerinde bilim danışmanı olarak konumlanırken, Vestel’in rekortmen ürün ve teknolojileri Ege Üniversitesi onayı ve tavsiyesi ile tüketicilerle buluşacak. Bu süreçte, yeni ürün ve teknolojilerin geliştirilmesi, tüketici faydasının yükseltilmesi ve müşteri deneyiminin en üst seviyeye taşınması ana hedef olacak. Protokol kapsamında uzun dönemde doktora tezlerinin yazılması, akademik çalışmaların yapılması ve TÜBİTAK projelerine başvurulması da planlanıyor.

Vestel, üniversite-sanayi iş birliği konusunda yeni bir projeye daha imza attı, teknoloji ile bilimi bir kez daha yan yana getirdi. Şirket, Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından ‘Ege Üniversitesi’ ile öğrencilerin mesleki gelişimine destek vermek, üniversite-sanayi iş birliğini artırmak ve ürün ve teknoloji geliştirmek üzere güç birliği yapacak. Protokol kapsamında ‘Ege Üniversitesi’, Vestel ve Regal markalı ürünlerin geliştirilmesi ve tedarik edilmesi sürecinde bilim danışmanı olarak yer alacak. Öte yandan Vestel’in insan hayatını kolaylaştıran teknolojileri de Ege Üniversitesi tarafından test edilecek. Ege Üniversitesi öğretim üyelerinin inceleyeceği ürünler, enerji ve su tasarrufu, hava kalitesi, besin değerini koruması, sessiz çalışması gibi konularda testten geçecek. Öğrencilerin de aktif rol alacağı bu projede uzun dönemde bitirme veya doktora tezlerinin yazılması, akademik çalışmaların yapılması ve TÜBİTAK projelerine başvurulması hedefleniyor.

Yapılan iş birliği ile ilgili açıklama yapan Vestel Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Ergün Güler, Vestel, Türkiye’de teknoloji, farklılık ve değişim denince akla gelen ilk markalardan biri. Yıllardır tüketicilerimize yenilikleri, birçok rekortmen ürünü üstün teknolojimizle sunan bir markayız. Sürdürülebilir ve çevreci bir yaklaşımla daha az enerji ve su tüketen, hava kalitesini artıran, hijyeni ön plana çıkan, daha sessiz çalışan rekortmen ürünler, gıda israfının önüne geçmeye yardımcı teknolojiler üretiyoruz. Bunun en güzel örneklerinden biri bu sene pandemi başında Türkiye’de ilk kez lansmanını yaptığımız Gün Işığı Teknolojisi oldu. Gün Işığı Teknolojisine sahip buzdolaplarımız, çamaşır makinelerimiz, bulaşık makinelerimiz ve klimalarımız bu dönemde tüketicilerimizin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan ürünler oldular. Güneş ışığından ilham alarak geliştirdiğimiz bu teknoloji ile gıdalar daha uzun ömürlü, çamaşır ve bulaşıklar daha hijyenik, ortamın havası daha temiz. Bu ürünler her zaman bağımsız bir test kuruluşu tarafından test edilip, onaylanıyor. Bu kapsamda ülkemizin saygın eğitim kurumlarından Ege Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz güç birliği, üniversite-sanayi iş birliğinin en güzel örneklerinden biri olacak. Tüketicilerimizin bu iş birliğine duyacağı güvenle, daha az enerji ve su tüketen, hijyen koşullarında üstün performans sağlayan ürünlerimizi güvenle tercih edeceklerine inanıyoruz. Ürün geliştirme ve tedarik süreçlerimizde bilim danışmanı olarak yer alacak olan Ege Üniversitesi markamızın gelişimi ve güvenilirliği açısından bize değer katacak” dedi.

Üniversite-sanayi iş birliklerine her alanda önem verdiklerini belirten Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi olarak bilimsel gelişime yaptığımız katkılar gün geçtikçe artıyor. Bilimin ülke kalkınmasındaki öneminin farkında olan ve bu yönde çalışmalarını yönlendiren, araştırma ve eğitim alanında bölgesel, ulusal ve evrensel gereksinimleri karşılama vizyonuna sahip bir anlayış içindeyiz. Ülkemizin ve bölgemizin en önemli kuruluşlarından olan Vestel ile üniversite-sanayi iş birliğinin güzel örneklerinden birini gerçekleştirmek üzere imzaladığımız protokol, üniversitemizde akademik olarak üretilen bilgilerin teknolojik olarak yatırıma ve katma değere dönüştürülmesinde etkili olacaktır. Son yıllarda ülkemizde öncelikli alan olarak belirlenen teknoloji konularında, üniversitemizde yapılan çalışmaların sanayide karşılık bulması, akademik olarak harcanan emeklerin ülke yararına dönüşmesine yol açmaktadır. Bu bağlamda başta Mühendislik Fakültesi ve Fen Fakültesi olmak üzere Ege Üniversitesi’nin ilgili birimleri yapılacak ortak çalışmaların ülkemize fayda sağlayacağı inancındayım” diye konuştu.

İlgili Yazılar