Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Dijital dönüşümün ivme kazandığı dönemdeyiz

IBM’in birçok ülkede düzenlediği Think zirveleri, COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl dijital olarak yapılıyor. Zirvenin Türkiye ayağı Think Digital Türkiye, IBM’in ülkemizdeki faaliyetlerinin 82. yıl dönümünü kutladığı 11 Kasım Çarşamba günü gerçekleşti.

Akbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Binbaşgil, FutureBright ve Davranış Enstitüsü Kurucusu Akan Abdula, IBM Küresel Pazar Kıdemli Başkan Yardımcısı Bridget Van Kralingen’in yer aldığı etkinliğe; farklı sektör temsilcileri ve iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı. “Nasıl ilerleyeceğimizi yeniden düşünelim” ana temasıyla düzenlenen zirvede, IBM’in yılın ilk yarısında Türkiye’de kullanıma sunduğu dijital eğitim platformu Open P-TECH’in, sistemine Türkçe’yi de eklediği duyuruldu.

Bu dönemde çeviklik ve esnekliğin önemi öne çıkıyor

Salgın sebebiyle dijitalleşmenin benimsenme hızının ivme kazandığını belirten IBM Türkiye Genel Müdürü Volkan Sözmen; yıllar alabilecek süreçlerin, artık birkaç aya sığdırılabildiğini vurguladı: “82 yıldır Türkiye’de var olmanın bilinci ve güveniyle, tarihin, geriye dönüp bu dönemi; dijital dönüşümün hızlandığı ve hep birlikte, ülkemizin yeni teknolojik atılımının, temellerini attığımız dönem olarak göreceğine inanıyorum. Belirsizliği ve sürekli değişimi dikkate alarak yıllardır çeviklik ve esneklik ihtiyacından söz ediyoruz ve içinde bulunduğumuz dönem, kuruluşlarımızda bu yetenekleri oluşturmamızın ne kadar önemli olduğunu net bir şekilde gösteriyor.”

IBM’in Türkiye’de iyi teknoloji alanındaki liderliğini güçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Sözmen; dijital dönüşümün ortaya çıkaracağı fırsatların değerlendirilmesi için gerekli en önemli adımın, geleceğin teknik ve profesyonel becerilerine hazırlıklı bir neslin yetiştirilmesi olduğunun da altını çizdi.

Fiziksel ve dijital arasındaki denge değişiyor

IBM Küresel Pazar Kıdemli Başkan Yardımcısı Bridget Van Kralingen salgının iş dünyasındaki etkilerine değindi. Bu dönemde yöneticileri bekleyen zorluğun, doğru kararları alabilmek ve gereken cesur adımları atmak olduğunu belirten Kralingen sözlerine şöyle devam etti: “İşletmelerin ve hükümetlerin virüsün ilk etkisine ne denli hızlı tepki verdiklerini gördük. Ekonomilerdeki iyileşmenin yavaş yavaş olacağı belli oluyor. Ancak dünyadaki birçok sektörden iş liderleriyle konuşurken, bir şeyin çok net olduğunu görüyorum. Bu dönem dijitalliğe geçiş hızlanacak.

Fiziksel ile dijital arasında dengenin büyük ölçüde değiştiğini belirten Kralingen, cümlesini şu örneklerle açıkladı: “Büyük bir sağlık kuruluşunun sağlık hizmeti için aldığı telefon sayısı günde bin 500’den 43 bine yükseldi. 60 yaş üzeri tüm bankacılık müşterileri de artık dijitale erişebildikleri için bankalar, birçok şubenin yeniden açılamayacağını öngörüyor.”

Dijital hizmetleri daha önce hiç kullanmamış kişilerin de internet alışverişi, görüntülü aramalar ve diğer çevrimiçi deneyimlere yoğun bir şekilde yöneldiğini belirten Kralingen; algılarının ve tercihlerinin kalıcı olarak değişeceğini vurguladı. Kralingen, son olarak dijitalleşmenin hız kazandığı bu dönemde iş liderlerine gereken üç ana eylem önerisinde bulundu:

  • Müşterilerle iletişimde yeni yollar bulmak ve müşteri deneyimini geliştirmek
  • Her sektöre özel uyarlanmış açık bir iş mimarisi ve teknik mimariye sahip olmak
  • Ölçeklendirilmiş bir girişimci zihniyetiyle iş esnekliği ve çevikliği oluşturmak

Hızlanan dijitalleşmenin sektördeki yansımaları

Think Digital Türkiye’nin ana oturumlarında, gazeteci Serdar Turan moderatörlüğünde iki panel düzenlendi. SOCAR CDTO’su Hakan Irgıt, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı BT ve Otomasyon Direktörü İsmihan Baysal Anderson, EnerjiSA CIO’su Mehmet Fırat ve MLP Care Dijital Dönüşüm Ofisi Koordinatörü Tijen Çağlayan’ın katıldığı ilk panelin konusu; şirketlerin inovasyon stratejileri oldu. Kurumların dijital dünyaya entegrasyonda neler yaptıklarının paylaşıldığı panelde konuklar, dijitalleşmede hayata geçirdiği stratejilerden bahsettiler.

Turan’ın IBM Türkiye Dijital Satış Ülke Lideri IşıL Kılıç Gürtüna’yla yönettiği ikinci panelde ise iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu ve hepsiburada.com CEO’su Murat Emirdağ konuk olarak katıldı. Panelde konuklar; pandemi döneminde ödeme sistemleri perspektifinden süreci nasıl geçirdiklerini, halihazırda iş modelinde dijitalleşmeyi merkeze alan kurumların süreçte nasıl ilerlediğini ve organizasyon yapılarının nasıl adapte olabildiğini paylaştılar. 

Müşterilerin çoğu verileri etkili bir şekilde kullanamıyor

İçinde bulunduğumuz dönemin etkileriyle dijital dönüşümün daha yakından tecrübe edildiğini belirten IBM Türkiye Bulut ve Kognitif Ülke Lideri Arzu Sözen, birlikte çalıştığı müşterilerinden üç önemli geri bildirim aldıklarını belirtti:

Hibrit bulut platformlara geçmek isteyen ya da geçmeyi planlayan müşterilerimizin oranı yüzde 80. Bu müşterilerimiz daha esnek, daha açık ve daha az merkezileştirilmiş, güvenli altyapılara ihtiyaç duyuyor. İkinci geri bildirim ise otomasyon hakkında. Yapılan araştırmalar şirketlerin, düşük değerli işlere 120 milyar saatten fazla insan kaynağı harcadığını gösteriyor. Halbuki bu kaynak daha değerli işlerde ve işlevsel bir şekilde kullanılabilir. Bunun için uçtan uca otomatikleştirilmiş sistemlere ihtiyaç var” dedi ve sözlerine aldıkları son geri bildirimin veri olduğunu belirterek devam etti.  Sözen, bunun en önemli konu olduğunun da altını çizdi: “Müşterilerimizin neredeyse yüzde 90’ı, verileri doğru bir şekilde toplayamadıklarını ya da etkili bir şekilde kullanamadıklarını bizimle paylaştı. Tam da bu sebeple veri merkezli kültürel ve dijital dönüşümlere ihtiyaç duyuyor. Biz de IBM olarak bütün bu geri bildirimlere Open Shift cloud container tabanlı hibrit yazılımlarla yanıt veriyoruz.

Ücretsiz dijital eğitim platformu Open P-TECH artık Türkçe

Bu yılın ilk yarısında IBM tarafından Türkiye’de kullanıma sunulan dijital eğitim platformu Open P-TECH sistemine, Türkçe dil seçeneği eklendi. Platform gençleri ve eğitimcileri, yapay zeka, bulut bilişim ve siber güvenlik gibi teknolojiler ile tanıştırmanın yanı sıra, tasarım odaklı düşünme, çeviklik gibi profesyonel beceriler konusunda bilgilendirmek amacıyla kullanıma sunuldu. Bu teknik ve profesyonel beceriler, ayrıca “yeni yaka meslekler” olarak adlandırılan doğru becerilere sahip olmanın; belirli bir diplomaya sahip olmaktan daha önemli olduğu iş kollarını da kapsıyor. IBM Hibrit Bulut teknolojisi üzerine kurulan Open P-Tech, üçüncü partiler tarafından sağlanan mikro hizmetler aracılığıyla da kullanıcılarına, kolay oturum açma ve farklı eğitim içeriklerinden de faydalanma olanağı sağlıyor.

İlgili Yazılar