Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

HPE 5G Lab tanıtıldı

Hewlett Packard Enterprise (HPE), telekomünikasyon şirketlerinin ve iş ortaklarının 5G ağ çözümlerini doğrulayıp, entegre edebileceği bir test ve geliştirme ortamı olan HPE 5G Lab’ı tanıttı.

Telekomünikasyon şirketleri, HPE 5G Laboratuvarını kullanarak canlı test ortamında en son 5G yeniliklerini uygulamalı olarak test edip 5G’nin uyarlanmasını hızlandırarak, yeni gelir fırsatlarına daha çabuk ulaşabilecek. HPE 5G Laboratuvarı Affirmed Networks, Casa Systems, Intel, Metaswitch, Openet ve Red Hat gibi önde gelen endüstri liderlerinin desteğiyle hayata geçirildi.

HPE’nin büyüyen 5G portföyü çekirdek ağda, uçlarda ve kurumlarda 5G’nin gerçek potansiyelini ortaya çıkarıyor. Bunlar arasında HPE 5G Çekirdek Yığını;  dağıtık açık altyapıların yönetimi ve orkestrasyonunu sağlayan HPE Kaynak Bütünleştirici ve HPE Edge Orkestratör çözümleri yer alıyor.

HPE 5G Çekirdek Yığını, HPE’nin bu yıl tanıttığı açık ve bulut tabanlı 5G çekirdek ağ yazılımı. Dağıtık açık altyapıların yönetimi ve orkestrasyonunu sağlayan HPE Kaynak Bütünleştirici ise binlerce siteye dağılmış 5G odaklı telekomünikasyon bilgi işlem altyapısının yönetimini basitleştiriyor. HPE Edge Orkestratör çözümü de telekomünikasyon ağlarının müşterilerine yeni uçlarda bilgi işlem hizmetleri sunmasını sağlıyor.

HPE, şimdi de HPE 5G Laboratuvarı ile telekomünikasyon şirketlerinin bu teknolojileri doğrulamasını, kitlesel kullanıma hazır hale getirmesini ve güvenle yatırım yapmasını sağlayan ortamı sunuyor.

5G standartları, telekomünikasyon şirketlerinin 5G ağlarını farklı sağlayıcıların modüler yazılım ve donanım bileşenlerini kullanarak açık, buluta özgü platformlarla kurgulamalarına yardımcı oluyor. Böylelikle yeni 5G hizmetlerini daha hızlı, daha güvenli ve daha esnek bir şekilde sunmaları sağlanmış oluyor. Bu yaklaşım daha önceki tescilli ve entegrasyona dayalı pazarda büyük bir değişimi simgeliyor. Telekomünikasyon şirketleri, bu değişime güven içinde uyum sağlamak için canlı ve gerçek zamanlı test ortamlarında performans ve birlikte çalışabilirlik konusunda kendini kanıtlayabilen iş ortaklarıyla çalışmak istiyor.

HPE Global İletişim ve Medya Çözümleri Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Phil MottramDünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve telekom operatörleri, açık 5G teknolojilerini güvenlik, dayanıklılık ve pazar çeşitliliği konusunda bazı temel endişeleri olan bir dizi sağlayıcıdan uzaklaşmak için bir fırsat olarak görüyor” diyor. “Ancak çok sayıda başarılı uygulamaya rağmen, açık 5G teknolojilerinin geleneksel ağ kurgulama yöntemlerinin yerini tamamen alabileceği konusunda bazı şüpheler var. HPE 5G Laboratuvarı ile birlikte telekom şirketleri, çözüm sağlayıcılar ve ulusal paydaşlar, yenilikçi çözümlerini güvenle test edebilirler ve kitlesel kullanıma hazır olduğundan emin olabilirler.

Sunulan açık yaklaşımla telekom şirketleri, belirli sektörlere ve kullanım senaryolarına göre uyarlanmış ağ çözümleri kurgulamak için herhangi bir bağımsız yazılım sağlayıcıyla veya en iyi çözüm sağlayıcılarla çalışma esnekliğine kavuşuyor. HPE 5G Laboratuvarı, telekom şirketlerini, ürün ve platform sağlayıcıların teknolojilerini tek bir çözüm olarak bir araya getirip test etmeye, doğrulamaya ve belgelemeye teşvik ediyor.

HPE 5G Laboratuvarı’nın ilk odak noktası hücresel ağ çekirdeğine yönelik inovasyonlar olacak. 5G’nin avantajlarını ve gücünü tam olarak ortaya koymak için şu an 4G çekirdek altyapısı üzerine kurgulanan 5G erişim ağlarının bağımsız 5G çekirdeğine geçmesi gerekiyor. Bu geçiş bütünsel yönetim yaklaşımını, veri paylaşımını, özel kullanım ve karakteristiklere uygun olarak sanal 5G ağ dilimlerinin hazırlanmasını mümkün hale getiriyor. HPE 5G Çekirdek Yığını, açık yapısı sayesinde telekom şirketlerinin ağ işlevlerini gerektiği gibi değiştirebilmesini ve rekabet avantajı elde edebilmesini sağlıyor. HPE 5G Lab, telekom şirketlerinin farklı sağlayıcılardan gelen birden çok ağ işlevini test etmesine ve doğrulamasına yardımcı olurken, HPE 5G Çekirdek Yığını ile entegrasyonu HPE tarafından sağlanıyor.

Colorado’nun Fort Collins şehrinde bulunan HPE 5G Laboratuvarı, uzaktan erişim yoluyla dünya genelindeki kurumsal kullanıcılar ve HPE iş ortakları tarafından kullanılabiliyor. Ayrıca gerektiğinde laboratuvar ortamını yönetmek, işletmek, entegrasyon ve test süreçlerine yardımcı olmak için uzman insan kaynağı sağlanıyor. Laboratuvar, HPE 5G portföy çözümlerine dayanıyor ve 5G ile ilgili aşağıdaki ürün ve çözümleri içeriyor:

  • HPE 5G Çekirdek Yığını – HPE ve iş ortaklarından gelen 5G ağ işlevleri, HPE Shared Data Environment (SDE) ve orkestrasyon katmanı dahil
  • HPE Telekom Bulut – 5G ağını çalıştırmak için endüstri standardı sunucular, depolama ve ağ bileşenleri ile HPE Ezmeral Konteyner Platformu, RedHat OpenShift, RedHat OpenStack ve VMware Tanzu gibi bulut ve konteyner platformu yazılımları dahil
  • HPE  Çekirdek ve Edge Telekom Referans Mimarileri – HPE 5G Core Stack ve HPE Edge Orkestratör gibi hem üçüncü parti hem HPE çözümlerini destekleyen altyapı ve sanal makineler dahil
  • Aruba ağ donanımları – kurumsal ve Wi-Fi 6 / 5G birarada çalışma için telekom şirketleri tarafından sağlanan hizmetler destekleniyor

HPE 5G Laboratuvarı’na erişmek ve 5G Çekirdek Yığını ile doğrulama yapmak için bağımsız yazılım firmalarının öncelikle HPE İş Ortağı Programına katılmaları gerekiyor. Bu, 3GPP standartlarına uyum göstermelerinin yanı sıra HPE’nin küresel satış gücünden, pazara girme desteğinden, HPE GreenLake ve HPE Finansal Hizmetler aracılığıyla yenilikçi dağıtım modelleri dahil olmak üzere HPE’nin büyüyen 5G ekosisteminden faydalanmalarını sağlıyor.

HPE GreenLake ile telekom şirketleri, hizmet olarak tüketim modeline uygun, önceden kurgulanmış bir yazılım ve donanım paketiyle uçtan uca 5G çekirdek ağına sahip olabiliyor. Operatörler HPE 5G Çekirdek Yığınını,HPE GreenLake ile en az yatırımla 5G için amaca yönelik, öngörülemeyen kapasite artışına ve gelecekteki 5G evrimine hazır, ölçeklenebilir, açık bir platforma kavuşturuyor.

HPE ve iş ortakları, daha önce başta Kore ve Fransa olmak üzere çok sayıda başarılı buluta özgü, çoklu sağlayıcılı 5G çekirdek dağıtımlarına imza attı.

İlgili Yazılar
Devamını oku

MediaMarkt’tan Alanya’ya Yatırım

MediaMarkt, Alanya’da mağaza açmaya hazırlanıyor. Eğriköprü Caddesi üzerinde 2 Haziran Cuma günü açılacak olan mağazada açılışa özel kampanyalar…