Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Aksa Enerji’den ilk 9 ayda 448 milyon lira net kâr

Aksa Enerji, 2020 yılının ilk dokuz ayına ait finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıkladı. 2020 yılının ilk dokuz aylık döneminde kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre %28 artıran Aksa Enerji, 448 milyon lira konsolide net kâr elde etti.

Cirosunu geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %39 artırarak 5,3 milyar TL’ye çıkaran Şirket, böylece yılın başında açıkladığı ciro hedefine üçüncü çeyrek sonu itibarıyla ulaşmış oldu.

Yılın ilk dokuz ayında 1,1 milyar TL FAVÖK elde eden Aksa Enerji, FAVÖK’ünün %67’sini döviz bazlı gelir sağlayan yurt dışı santrallerinden elde ederken, cirosunun %80’ini ise Türkiye ve Kıbrıs operasyonlarından elde etti. Şirket’in FAVÖK marjı ise %21 olarak gerçekleşti.

Şirketin dokuz aylık finansal performansını değerlendiren Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, Tüm dünyanın zorlu bir dönemden geçtiği bu faaliyet ortamında, güçlü finansal yapımızla sürdürülebilir büyümemize devam ediyoruz. Yaklaşık 6 yıl önce başladığımız uluslararası yatırımlarımızla karlılığımızı sürdürürken borçluluğumuzu da her geçen dönem azaltıyoruz. 2015’te 860 milyon dolar seviyesinde olan borcumuzu 2020’nin ilk dokuz ayında 366 milyon dolara düşürmeyi başardık” dedi.

Bir Türk şirketi olarak küreselleşme vizyonuna sahip olduklarını belirten Cemil Kazancı, “Sürdürülebilir büyümemize uluslararası arenada yatırımlarımızla devam etmeyi hedefliyoruz. Mayıs ayında Özbekistan hükümetiyle 240 MW’lık doğal gaz çevrim santrali için anlaşmaya vardık. Sahip olduğumuz deneyim ve uzmanlıkla bir yıl içerisinde bu santrali faaliyete almayı planlıyoruz. Acil enerji ihtiyacı olan bölgeler her zaman önceliğimiz. Ayrıca, enerji ticareti faaliyetlerini gerçekleştiren %100 bağlı ortaklığımız Aksa Aksen Enerji Ticareti A.Ş. ile Irak’a enerji ihracatı yapmaya hazırlanıyoruz” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar
Devamını oku

GCA kurumsal kimliğini yeniledi

GCA, kurumsal logosunu ve sloganını yeniledi. Gürok Grubun 30 yılı aşkın süredir sofra camı üretiminden edindiği birikim ve…