Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Kaspersky Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu yayınlandı

Kaspersky, şirketin sosyal, çevre, eğitim ve hayırseverlik girişimlerini vurgulayan en son Kurumsal Sosyal Sorumluluk raporunu yayınladı.

Yeni rapor 2019-2020’de daha güvenli, daha refah dolu bir küresel topluluk oluşturmak için yapılan çalışmaları kapsıyor. Bu, büyük küresel zorlukların ortasında 2 bin 300 sağlık kuruluşunu desteklemeyi, insanları takip yazılımlarından korumayı ve ihtiyaç duyanlara gerekli kaynakları sağlamayı içeriyor.

İnsanların teknolojik ilerlemenin gerçek potansiyeline ulaşmalarına yardımcı olmak her zaman Kaspersky anlayışının merkezinde yer aldı. Kaspersky, kurumsal sosyal sorumluluk stratejisi kapsamında çalışmalarını bir adım öteye taşıyor. Bunlar çevre üzerinde olumlu bir etki yaratmayı, insanları interneti güvenli bir şekilde keşfetme ve kullanma konusunda eğitmeyi, çalışanlarının sosyal ve gönüllü girişimlerini desteklemeyi ve çeşitliliği bol, kapsayıcı bir çalışma ortamı sağlamayı amaçlayan girişimleri ve daha fazlasını içeriyor. Kaspersky, adaların hassas ekosistemi hakkında farkındalık yaratmak için 2019’da Kuril Adaları’na bir keşif gezisi başlattı. Diğer sosyal girişim örnekleri arasında diğer birkaç ekolojik girişimin başlatılması ve Down sendromlu sporcular için Kilimanjaro Dağı’na organize bir keşif gezisi düzenlenmesi yer alıyor. 2020 yılında Kaspersky, çeşitliliği bol, kapsayıcı ve sürdürülebilir destekleyici küresel topluluklar oluşturmaya devam etti.

Kaspersky CEO’su Eugene Kaspersky şu yorumlarda bulundu: “Topluluk olarak farklı zorluklarla karşı karşıyayız. Bu yıl yaşanan olaylar, bu zorlukların üstesinden gelebileceğimizi ve ancak güçlerimizi birleştirip birbirimizi destekleyerek güçlenebileceğimizi bir kez daha gösterdi. Sosyal taahhütlerimiz ve ortaklıklarımız aracılığıyla, teknolojiyle olumlu bir etki yaratmak ve daha sürdürülebilir bir dünya inşa etmek için çabalarımızı birleştiriyoruz. 20 yıldan fazla bir süredir sadece dijital dünyayı güvende tutmakla kalmıyor, aynı zamanda bu dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek ve insanların gelişimine yardımcı olmak için zaman ve kaynak ayırmaya hazır, çok güçlü bir ekip haline geldiğimizi görmekten gurur duyuyorum.

Pandemi sürecinde tıp camiasına destek

Zorlu pandemi koşulları herkesin hayatına dokundu. Doktorlar insanların hayatlarını kurtarmak için savaşırken, tıp kuruluşlarının kendilerini hedef alan siber suçlulara karşı daha güçlü bir korumaya ihtiyaç duyduğu ortaya çıktı. Kaspersky, bu zorlu zamanlarda sağlık kurumlarını desteklemek amacıyla, bilgisayarlarını ve bulut altyapılarını korumak için dünya çapındaki hastanelere ve kliniklere temel uç nokta güvenlik ürünleri için ücretsiz lisans sundu. Kaspersky bugüne kadar 46 ülkedeki 2 bin 300 sağlık kuruluşundaki doktorlar ve sağlık personeli için 350 bin lisans sağladı.

Kaspersky, sağlık kuruluşlarını siber tehditlerden korumanın yanı sıra, bu yıl bir dizi uluslararası ve bölgesel girişimi destekledi ve katkıda bulundu. Buna Wuhan’daki bir hastaneye maske bağışlamak, yaşlılara ve ihtiyaç sahiplerine Amerika Birleşik Devletleri’nde maske ve diğer koruyucu ekipmanları sağlamak ve Rusya’daki yoğun bakım üniteleri için özel koruyucu yastıkların üretimini desteklemek dahildi. Kaspersky, Mayıs ayında tüm dünyadaki hayır kurumlarına yardımcı olmak için çalışanları arasında küresel bir bağış toplama kampanyası da başlattı. Bağış toplama kampanyası sona erdiğinde Kaspersky toplanan tüm fonları ikiye katladı ve bunu Uluslararası Kızıl Haç Komitesi’ne bağışladı.

Takip yazılımlarına karşı mücadeleyi sürdürmek

Kaspersky, 2019 yılında kullanıcıların diğer kişiler hakkında fark edilmeden casusluk yapmasına olanak tanıyan, genellikle mevcut veya eski ortakların gizliliğini kötüye kullanmak için kullanılan ticari olarak satılan bir yazılım olan takip yazılımı sorununu çözmek için devam eden bir girişim başlattı. Şirket, cihazlarına takip yazılımı yüklenen kullanıcıları bilgilendirmekle kalmayıp, aynı zamanda neden olduğu tehlikeleri de açıklayan ilk siber güvenlik sağlayıcısı oldu. Kaspersky, takip yazılımlarının tespit oranını iyileştirmek için sürekli çalışıyor. Stalkerware Test 2020 sonuçlarına göre Kaspersky’nin Android cihazlar için İnternet Güvenliği çözümü hem Kasım 2019 hem de Mayıs 2020’de %95 algılama oranıyla sınıfının en iyisi oldu.

Kaspersky ayrıca Kasım 2019’da 9 diğer kuruluşla birlikte kurulan Coalition Against Stalkerware’in diğer üyeleriyle bilgi paylaşmaya devam ediyor. Koalisyon bugüne kadar BT güvenlik şirketlerinden kâr amacı gütmeyen gruplara kadar 26 uluslararası kuruluşu bir araya getirdi. Bunlar aile içi şiddet mağdurlarına destek, dijital haklar savunuculuğu ve siber güvenlik konusundaki uzmanlıkların paylaşımı gibi konularda genel farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Koalisyon sürekli büyüyor ve olumlu bir etki yaratmak isteyen kuruluşları memnuniyetle karşılıyor.

İlgili Yazılar