Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

E-Ticaretin Gözü Kasım Ayında

Alışveriş festivallerine 25 milyona yakın katılım, 15 milyar lira da ciro hedefleniyor.

Kasım ayının geleneği haline gelen alışveriş festivallerine 25 milyona yakın kişinin katılması, 15 milyar liraya yakın da ciro elde edilmesi bekleniyor. 

Avantajix-com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, 11 Kasım’da “Bekarlar Günü/Yılın En Uğurlu Günü”, 27 Kasım’da “Black Friday/Şahane Cuma”, 30 Kasım’da da “Cyber Monday/Siber Pazartesi” adlarıyla dünyada ve Türkiye’de indirim kampanyaları düzenleneceğini bildirdi.  

Çok yoğun katılımın olduğu bu kampanyalar sayesinde en fazla online alışverişin kasım ayında yapıldığını kaydeden Kayral, şunları söyledi:  “Geçen yıl 17 milyar liranın üzerinde internetten kartla ödeme yapılan 3 ay var; sırasıyla Kasım (18,9 Milyar TL), Temmuz (18,4 Milyar TL) ve Aralık (17,1 Milyar TL). Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) verilerine göre e-ticarette en büyük pay, tatil-seyahat harcamaları olduğu için Temmuz’un ilk 3’de olması normal. Aralık, yılbaşı alışverişi dönemi. Kasım ayının hiç dönemsel özelliği olmamasına karşın hem bu ayları hem de Anneler Günü’nün olduğu Mayıs, Babalar Günü’nün olduğu Haziran, Sevgililer Günü’nün olduğu Şubat ayını bile geçmesi dikkat çekici.”

Kasım kampanyalarına geçen yıla kadar Çinli AliExpress ve ABD’li Amazon’un öncülük ettiğini anımsatan Kayral, “Global şirketlerin rekabeti, yerli firmaları da hareketlendirdi. Geçen yıl yerli firmalar yoğun kampanyalarla global şirketlerin kampanyalarını gölgede bıraktı. Giyim, kozmetik, ev dekorasyon, cep telefonu, beyaz eşya, küçük ev aletleri bilgisayar ve aksesuarları alışverişleri ikiye katlandı. Bu yıl pandeminin de etkisiyle online alışveriş pazarı çok özel bir yıl yaşıyor. Cirolar, normal aylarda bile yüzde 35-45 aralığında arttı. Kasım ayında bu artış yüzde 50-60’lar seviyesinde olacaktır.” 

Türk firmalarının kampanyalarını global şirketler gibi bir günle sınırlı tutmayıp 2-3 güne yaydıklarını anımsatan Kayral, “Bu yıl kasım ayındaki bu 3 kampanyaya 25 milyona yakın kişinin katılması, cironun 15 milyar lirayı aşması hedefleniyor Ürünlerinde yüzde 80-90 indirim uygulayan siteler bile oluyor. Kampanya düzenleyen bu sitelere Avantajix.com üzerinden gidenler, ayrıca üste nakit para kazanarak inanılmayacak derecede ucuza alışveriş yapmış oluyorlar. Bu dönemde firmalarla birlikte özel sayfa, yarışma gibi çalışmalar yaparak, satışlarını artırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

İlgili Yazılar