Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

İş Bankası API’leri deneyimleyen kullanıcı sayısı 1000’i aştı

İş Bankası’nın, açık bankacılık yaklaşımını beslemek amacıyla sunduğu API Portal’ın, Sandbox olarak ifade edilen geliştirme ortamına kayıt olan ve İş Bankası API’lerinin sunduğu finansal yetenekleri deneyimleyen kullanıcı sayısı 1000’i aştı.

İş Bankası, API Portal sayesinde girişim ve kuruluşlarla işbirliklerini geliştirip yenilikçi ürünlerin hayata geçirilmesine destek oluyor, böylece bankacılık ürün ve hizmetlerinin banka dağıtım kanalları dışından da erişilebilir hale gelmesine olanak sağlanıyor.

İş Bankası’nın, müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini en iyi şekilde karşılayacak kullanıcı dostu, yenilikçi ürün ve hizmetler sunduğu ekosistem oluşturma girişimlerinden birisi olan API Portal, 2018 yılında “developer.isbank.com.tr adı altında hayata geçirilmişti.

API Portal hizmeti ile ilgili açıklama yapan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, “İş Bankası olarak müşterilerimizin finansal hizmetlere kolay erişimi ve hayatlarını kolaylaştıracak yenilikçi çözümler için işbirlikçi ekosistemleri çok önemsiyoruz.” dedi. Bu doğrultuda girişimler ve kurumlar ile işbirliğinin artırılması amacıyla sistematik bir şekilde çalıştıklarını belirten Sezen, sözlerine şöyle devam etti: “Girişim ve kurumlar ile işbirliklerimizi kolaylaştırıp yenilikçi ürünler hayata geçirmemize, ürün ve hizmetlerimizi bankamız dağıtım kanalları dışından da erişilebilir hale getirmemize hizmet eden API Portalımızı kullanan girişim ve kurumların sayısı 1.000’i geçti. API Portal üzerinden teknoloji alt yapımızı bölerek mikro hizmetler şeklinde parçalara ayırıyor, uygulama ara yüzleri üzerinden kaynaklarımızı girişim ve kurumların kullanımına açıyor, ihtiyaç duydukları finansal hizmet fonksiyonlarını kullanıma hazır şekilde sağlıyoruz. API’ler üzerinden sunduğumuz kullanıma hazır fonksiyonlar ile firma ve girişimlerin zaman ve kaynak tasarrufu yaparak ihtiyaç duydukları finansal yetenekleri uygulamalarına eklemelerini mümkün hale getiriyoruz. Böylelikle kaynağı ve zamanı kısıtlı olan girişimlerin ihtiyaçlarını hızlıca karşılayarak yenilikçi hizmetlerin hayata geçirilmesi için destek oluyoruz.”

developer.isbank.com.tr İş Bankası API Portal Hakkında:

İş Bankası API Portali üzerinden mevcut durumda;

  • Anında Kredi kullandırım ve kredi ile ödeme,
  • Havale / EFT gönderimi,
  • Döviz kuru bilgileri gösterimi,
  • Mevduat faiz oranları gösterimi,
  • Bağış İşlemleri,
  • Yol geçiş (HGS) işlemleri,
  • Hesap hareketleri ve bakiye gösterimi,
  • ATM/Şube lokasyon bilgileri,
  • Maaş Ödeme ve İş Bankası bilgileriyle oturum açma

gibi fonksiyonları içeren 35 adet API girişim ve kurumların kullanımına sunuluyor.

Şimdiye kadar yapılan 29 farklı entegrasyon ile API’ler üzerinden İş Bankası’nın kullanıma hazır bankacılık fonksiyonları 3. taraf firmalar tarafından kendi uygulamaları içerisinde hizmete sunuldu.

İlgili Yazılar