Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Kaspersky Innovation Hub’ın blok zinciri tabanlı oylama aracı Polys, Exonum blok zinciri çerçevesine geçti

Kaspersky Innovation Hub’ın blok zinciri tabanlı oylama aracı olan Polys, üretkenliği arttırmak ve oylama güvenliği iyileştirmek için Exonum blok zinciri çerçevesine geçti.

Blockchain’in değişmez ve merkezi olmayan yapısı, onu çevrimiçi ortak karar alma sürecini yönetmek için mükemmel bir teknoloji haline getiriyor. Hiç kimsenin oyları gizlice değiştiremeyeceğini garanti ediyor. Bununla birlikte, pek çok blok zinciri çerçevesinin işlem hızı bunun için sınırlı kalıyor. Özellikle, bir Polys kullanım senaryosunda Ethereum saniyede yaklaşık 100-200 işlem gerçekleştirebilirken, Visa yaklaşık 45 bin işlem yapabiliyor. Dağıtılmış defterlerin düşük üretkenliği, büyük ölçekli projelerin önünde bir engel teşkil ediyor.

Bu sınırlamanın üstesinden gelmek için Polys, Ethereum protokolüne dayalı özel bir blok zinciri ağından Exonum’a geçti. Bitfury tarafından geliştirilen bu açık kaynaklı kurumsal nitelikteki çerçeve, daha hızlı işlemleri mümkün kılan özel fikir birliği algoritmasını kullanıyor. Exonum Rust programlama dilini desteklediğinden, Polys’in akıllı sözleşmelerinin mantığı sanal bir makine olmadan yürütülebiliyor. Bu aynı zamanda platform üretkenliğine de fayda sağlıyor, yarım saniyelik bir gecikmeyle saniyede 5 bin işlemi işleyebiliyor.

Exonum, Polys’in bültenlerin blok zincirinde depolandığına dair kriptografik kanıt oluşturmasına izin veren hafif bir istemciye sahip. Bu işlev uçtan uca doğrulama için kullanılıyor ve seçim sürecinin oy hilesi olmaksızın gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Buna ek olarak Polys, son güncellemeyle belirli müşteri ihtiyaçlarına daha hızlı yanıt verebilme yeteneğine kavuştu. Seçilen çerçeve son derece özelleştirilebilir olduğundan ve akıllı sözleşmelerin mantığının kolay güncellenmesine izin verdiğinden, Polys geliştiricileri istenirse yeni özellikleri hızla ekleyebiliyor.

Polys Ürün Müdürü Alexander Sazonov, “Yeni bir çerçeveye ve modüler platform yaklaşımına geçişle birlikte Polys, sürecin güvenliğini sağlarken çeşitli müşteri oylama senaryolarını destekleyebilir hale geldi. Mimarimiz, kriptografi yöntemlerini müşterinin istediği şekilde hızlı bir şekilde uygulamamıza, herhangi bir seçmen kimlik doğrulama mekanizmasını entegre etmemize ve çeşitli sorular içeren referandum gibi özel oy pusulalarını kolayca tanımlamamıza olanak tanıyor” dedi.

İlgili Yazılar