Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Rapsodo Türkiye’de Veri Bilimi Takımı Kuruyor

Rapsodo, yazılım ve veri bilimi alanında hedeflediği büyüme stratejisini Türkiye üzerine inşaa ediyor.

2011 yılında Singapur’da kurulan, çok uluslu insan kaynağı profili ve yeni nesil yönetim anlayışı ile dikkat çeken Rapsodo, bu yılı yüzde 35 büyüme ile kapatmayı hedefliyor. Yazılım, donanım ve veri bilimi alanına odaklanan ve bu alandaki büyüme stratejisini Türkiye üzerine inşaa eden Rapsodo Türkiye Ar-Ge merkezinden dünyaya teknoloji ihraç ediyor.

Türkiye bizim için son derece önemli ve stratejik bir bölge. Ağırlıklı olarak yazılım mühendislerinden oluşan Türkiye’deki çalışan sayımızı 100 kişiye çıkarmak istiyoruz ki bu artış, %120’lik bir büyüme demek” diyen Rapsodo Kurucusu ve CEO’su Batuhan Okur “Rapsodo, şu anda “dünyanın en çok golf atış monitörü satan firması. Hem en çok satan şirketiz hem de Amazon raytingimiz 4,6.  Beyzbolda da pazar lideriyiz. Bu başarıyı Türk yazılımcılarla taçlandıracağız” dedi.

Türkiye’deki uzmanlar, spor ekonomisine yön verecek

Rapsodo’nun yazılım ve veri bilimi (data science) alanında istikrarlı ve hızlı bir büyüme elde edeceğini ve kısa bir süre sonra bu alanda kural koyucu bir dünya şirketi olacaklarının altını çizen Rapsodo Kurucusu ve CEO’su Batuhan Okur:  “Türkiye ile Amerika’da 2 farklı ekip farklı alanlarda ortak çalışma yapıyor.  Yazılım Türkiye’de geliştiriliyor, veri bazlı yönlendirme yapan takım ağırlıklı Amerika’da çalışıyor. Bu yıl Türkiye’de bir “Veri Bilimi (Data Science) Takımı” kuruyoruz. Bu takımı kurma amacımız, bizim toplamış olduğumuz dataları inceleyerek oyunculara veri sunmak. Veri analizi yaparak sporcuya “Atışı x derecede, hızı y değerde yaparsan performansın %10 artar” diyecek ve teknoloji tabanlı veri sayesinde performansın geldiği şaşırtıcı sonuçların sayısını artıracağız. Spor endüstrisi çok önemli bir pazar. Rapsodo global pazarda şimdiden bu pazarın önemli oyuncularından hatta oyun kurucularından biri haline geldi” dedi.

 “Pandemi döneminde ürün yetiştiremedik”

Ekonomik anlamda küresel dengelerin değişmesine neden olan pandemi sürecinde  duran ve hızlanan pazarlar olduğunu bildiren Batuhan Okur, Rapsodo olarak bu dönemde kazanmaya ve büyümeye devam ettiklerini söyleyerek şunları aktardı: “Beyzbol ligi ve golf turnuvaları oynanmadığı için pazar daraldı ama insanlar pratiklerine devam etmek zorunda oldukları için ürünlerimizden aldılar. Kurumsal pazar durdu ama bireysel pazar beklenenin üzerinde çok hızlı büyüdü. Bu dönemde ürün yetiştiremedik. Bu yıl için yüzde 70 büyüme hedefi koymuştuk ancak yılı yüzde 35 büyüme ile kapatacak gibi görünüyoruz. Biz kurumsal performansımızdan çok memnunuz. Pandemi son derece önemli bir deneyimdi, beraberinde bireysel pazarda büyüme hedeflerimizi hızlandırdı. Yeni ürün geliştirmeye odaklandık. Beyzbol maçları başladığında beklemeye geçen kurumsal pazar, bize kısa sürede üç haneli büyüme getirecek.” Okur ayrıca, 2021 yılında global pazarda insan kaynağında yüzde 100’ün üzerinde büyüme hedeflediklerini ve Ar-Ge üssü olan Türkiye’nin bu büyümede lokomotif görevi göreceğini belirtti.

İlgili Yazılar