Takip et
Bülten Aboneliği

Teknoloji dünyasından en yeni haberler ve gündem başlıkları e-posta adresinize gelsin.

Suudi Arabistan, SoftPOS ile ‘Nakitsiz ve Dijital Toplum’ hedefine koşuyor

Suudi Arabistan’ın en büyük Fintech şirketi Geidea, SoftPOS’u ülke geneline yaymak için PayCore ile anlaştı. Ülkedeki tüm işletmeler için POS cihazlarının zorunlu olacağı ağustos ayı sonu itibarıyla SoftPOS, düşük maliyetli, kullandıkça öde modeli ile Suudi Arabistan pazarında önemli bir ödeme kabul çözümü olmaya hazırlanıyor.

Suudi Arabistan, 2030 vizyonunun bir parçası olarak tüm ödeme işlemlerinin yüzde 70’ini nakit olmadan gerçekleştirmeyi hedefliyor. “Suudi Arabistan’ın 2030’a Kadar Nakitsiz Toplum Olma Süreci” raporuna göre, devlet destekli girişimciler ve kuluçka merkezleri ile tüketici talebi yüksek pazarlara girmek isteyen fintech’ler için yeni fırsatlar ortaya çıkıyor.

Ülkenin en önde gelen fintech şirketi olan Geidea, hedeflerine ulaşma yolunda önemli bir tercih yaptı ve 35 ülkede ödeme sistemlerindeki yenilikçi çözümleri ile tanınan lider ödeme çözümleri şirketi PayCore ile anlaştı.

Suudi Arabistan’da POS ürün ve hizmetlerinin tedarikinde %70’lik pazar payı ile  lider olan Geidea, PayCore’un SoftPOS ürününü ülke geneline yayacak. SoftPOS, NFC destekli Android akıllı telefonların ve tabletlerin herhangi bir ek cihaz olmadan POS terminalleri olarak kullanılmasını sağlıyor. Bu çözüm sayesinde üye iş yerleri temassız kartlardan, mobil cüzdanlardan ve giyilebilir cihazlardan, kendi mobil cihazları ile, tutar bağımsız ödeme kabul edebilir hale geliyor. Aynı zamanda belirli bir tutarı aşan ödemeler, PIN kullanılarak güvenli bir şekilde yapılabiliyor. Ağustos sonu itibariyla, POS cihazları ülkedeki tüm işletmeler için zorunlu olacağından, SoftPOS, düşük maliyetli, kullandıkça öde modeliyle Suudi Arabistan pazarında önemli bir ödeme kabul çözümü olmaya hazırlanıyor.

Geidea Kurucusu ve Eş Başkanı Abdullah Al-Othman, Geidea olarak Suudi Arabistan’ın nakitsiz bir topluma doğru ilerleme hedefine ulaşmada en önemli oyunculardan biri olduklarının altını çizdi. “SoftPOS’u ülke çapında yaygınlaştırarak, ülkemizi hızlı bir şekilde elektronik ödeme sistemlerine adapte etme vizyonunu destekliyoruz. Bankacılık ve perakende sektörünün büyümesini destekleyeceğiz. Krallığımız, 2023 yılına kadar 102 milyar USD’lik tahmini ciro ve 648.000 adet terminal ile POS penetrasyonunu artırmayı hedefliyor. Nakitsiz toplum aynı zamanda ülkemizde akıllı şehirlerin ve dijital ekonominin gelişmesine de olanak sağlayacak.” dedi.

PayCore’un CEO’su Turgut Güney, Suudi Arabistan’daki bu iş birliğinin bir başka önemli yönüne dikkat çekiyor. Ülkenin yerel ödeme şeması MADA‘yı da desteklediklerini ifade eden Güney, “SoftPOS, MADA’nın teknolojik altyapısı olan Thales PURE sertifikasyonunu alan ilk ürün. Dolayısıyla, ürünümüz yalnızca Suudi Arabistan’da değil, PURE programını destekleyen diğer tüm ülkelerde de yaygınlaşabilir durumda.” Suudi Arabistan pazarına Geidea ile birlikte PIN desteği ile girmelerinin de önemli olduğunu belirten Güney, “PURE tarafında PIN desteğimizi tamamladığımızda bir ilki daha gerçekleştireceğiz.” dedi.

Güney, Suudi Arabistan pazarlarına girişlerinin önemine şu şekilde dikkat çekiyor: “Krallığın yüzde 70’i akıllı telefon penetrasyonuna sahip 30 yaşın altındaki kişilerden oluşuyor. Temassız kartlar ve dijital cüzdanlar ile ödemeye olan ilgi, genellikle yeni çözümler deneme eğiliminde olan Y kuşağı tarafından yönlendirilir. Bu nedenle, dünya çapında mobil ödemelerde en yenilikçi ürün olan SoftPOS ürünümüzle Suudi Arabistan’ın nakitsiz ve dijital ekonomiye dönüşümünü hızlandıracağız.”

İlgili Yazılar